Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:42
Reklama

Przełom. Receptę na szczepionkę przeciwko grypie wyda nam aptekarz

Jest polityczna zgoda na zmianę przepisów, które ułatwią i przyspieszą szczepienia przeciwko grypie. Wszystko będzie można załatwić w jednym miejscu.
Przełom. Receptę na szczepionkę przeciwko grypie wyda nam aptekarz

Autor: iStock

Do niedawna wszelkie szczepienia były możliwe wyłącznie w placówkach ochrony zdrowia. To oznaczało, że pacjent musiał się zgłosić np. do przychodni.

Tę sytuację zmieniła już pandemia. Żeby przyspieszyć proces szczepień przeciwko Covid-19 wprowadzono przepisy, dzięki którym szczepionkę podawano też w dostosowanych do tego aptekach. Zaskoczyło.

Dlatego Farmaceuci zaczęli apelować do rządzących o to, żeby ten system rozszerzyć. Żeby w aptekach można było podawać także inne szczepionki. Od września 2022  roku jest to możliwe także w przypadku grypy.

Wszystko w jednym miejscu: recepta i szczepienie

Teraz jednak nadchodzi prawdziwy przełom. Wszyscy posłowie sejmowej Komisji Zdrowia zgodnie poparli wprowadzenie przepisu umożliwiającego szczepienia przeciw grypie w aptekach, ale już bez konieczności wizyty u lekarza.

Chodzi o to, że szczepionka jest na receptę. Musi ja wystawić lekarz. Posłowie zdecydowali jednak, że receptę będzie mógł wydać też farmaceuta.

W aptece jednocześnie odbędą się zarówno kwalifikacja pacjenta, jak i szczepienie.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, szefowa Naczelnej Rady Aptekarskiej, ocenia, że to rozwiązanie będzie miało bezpośrednie przełożenie na poziom wyszczepialności przeciwko grypie.

– Takie rozwiązanie powinno zwiększyć wyszczepialność jeszcze w tym sezonie grypowym. Pacjenci czekali na to od dawna. Szkoda, ze nie zostało wdrożone wcześniej, bo być może poziom wyszczepialności Polaków byłby zdecydowanie większy – oceniła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w Sejmie.  

Farmaceuci zaszczepili do tej pory 120 tys. osób przeciwko grypie. Można tak robić w ponad 2 tys. aptecznych punktach szczepień. 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama