Tylko jak mają to zrobić, jeśli np. pracują? Otóż mogą skorzystać a zasiłku opiekuńczego. Takich osób będzie zapewne coraz więcej, bo nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja demograficzna Polski miała się poprawić. Wręcz przeciwnie.
Wystarczy spojrzeć na dane z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku. W ciągu 10 lat w Polsce przybyło niemal 2 mln osób w wieku 60-65 lat.
Opieka nad chorymi rodzicami spada na dzieci
Skutki starzenia się społeczeństwa mają poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze. Otóż na naszych oczach wyludniają się miasta, rosną problemy systemów emerytalnego i zdrowotnego, kurczy się rynek pracy, trzeba podnosić podatki.
Równie poważnym następstwem tego stanu rzeczy jest sytuacja rodzin ciężko chorujących seniorów. To wyzwanie zwłaszcza dla dzieci, które w razie konieczności muszą zaopiekować się swoimi rodzicami. Osoby w takiej sytuacji mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, finansowanego przez budżet państwa.
Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?
O taki zasiłek mogą ubiegać się również – oprócz dzieci chorych seniorów – inni członkowie rodziny: współmałżonek, rodzic chorego dziecka, dziadkowie, wnuki. To świadczenie może być wykorzystywany przez 2 tygodnie w roku kalendarzowym.
Żeby skorzystać z zasiłku opiekuńczego nie musimy mieszkać z chorym (chodzi o zameldowanie). Jedynie podczas sprawowania opieki powinniśmy przebywać z nim w jednym domy.
Przy ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy nad chorym członkiem rodziny musimy mieć wystawione elektroniczne zaświadczenie lekarskie, a także wniosek o zasiłek opiekuńczy. Przekazuje go do ZUS-u nasz pracodawca. Osoby na własnej działalności składają go samodzielnie.
Wnioski o zasiłki opiekuńcze można przesyłać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
W czasie opieki nad chorym członkiem rodziny osoba opiekująca się otrzyma 80 procent wynagrodzenia, czyli tak samo jak podczas zwolnienia lekarskiego.
Komentarze