Wycinka drzew bez wymaganych uzgodnień czy presja budowania na atrakcyjnych przyrodniczo terenach. To tylko niektóre z problemów, jakie omawiali na konferencji w Łomży przedstawiciele trzech parków krajobrazowych, które są instytucjami Województwa Podlaskiego. Z uczestnikami spotkał się wicemarszałek Marek Olbryś.
- Parki krajobrazowe są ważnym instrumentem wypełniania roli strażnika środowiska. Strzegą i egzekwują przepisy dotyczące ładu przyrodniczego, ogólnopolskie, ale także te stanowione przez nasz sejmik. Drugie ich ważne zadanie to edukowanie mieszkańców i gości, którzy odwiedzają nasze wspaniałe strony. Bywają w codziennej praktyce parków sprawy trudne, ale są tam dobrzy fachowcy, którzy cały czas pogłębiają wiedzę, kształcą się m. in.za sprawą takich spotkań jak to - powiedział wicemarszałek Olbryś.
Konferencja szkoleniowa zorganizowana przez Departament Ochrony Środowiska UMWP zgromadziła przedstawicieli trzech jednostek: Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz pełniącego rolę gospodarza Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Spotkania w tym gronie są doroczną praktyką, choć od poprzedniego upłynęły dwa "pandemiczne" lata.
– Bardzo się cieszymy z tego spotkania w Łomży, czyli w miejscu szczególnie bliskim wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi, który w zarządzie województwa ma w swojej pieczy sprawy ochrony środowiska i działalności parków krajobrazowych. To zawsze jest okazja do wymiany doświadczeń - każdy z naszych trzech parków ma przecież swoją specyfikę - omówienia problemów, chociaż na bieżąco staramy się utrzymywać "transfer wiedzy" dotyczącej np. nowości legislacyjnych - podkreśliła Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.
Jednym z głównych tematów łomżyńskiej konferencji była kwestia wycinek drzew planowanych czy dokonywanych w związku inwestycjami w trzech największych ośrodkach miejskich regionu - Białymstoku, Łomży i Suwałkach. W gestii marszałka województwa jest m. in. opiniowanie tego rodzaju przedsięwzięć.
– Bardzo dużo jest tego rodzaju spraw w aglomeracji białostockiej, która się rozbudowuje i w której jest tak wiele inwestycji drogowych. Często są naprawdę skomplikowane - mówiła Joanna Kurzawa, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.
Ten problem znany jest także w Łomży i Suwałkach, ale tam specyfika pracy Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi koncentruje się także na ochronie krajobrazowych i przyrodniczych walorów linii brzegowej jezior czy rzecznej doliny.
– Mamy 26 jezior, wiadomo, jak to są atrakcyjne tereny, aby budować, a musimy zadbać, aby krajobraz i wody chronić dla wszystkich - stwierdziła Teresa Świerubska, dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jej oceny dotyczące "presji" ze strony prywatnych inwestorów potwierdza także Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy mieli okazję spotkać się z ekspertami z różnych dziedzin. Dyskusyjne panele o bieżących problemach parków prowadziła Agnieszka Kowalewska z UMWP.
Nie zabrakło także zajęć w terenie.
– Naszych gości tradycyjnie zabieramy na objazd ciekawych miejsc w naszym parku, ale zaczynamy tym razem od Hali Kultury na Starym Rynku, koło ratusza. To będzie stałe miejsce prezentowania filmów przyrodniczych biorących udział w przeglądzie imienia Włodzimierza Puchalskiego. Pokazujemy też co się zmieniło w naszej siedzibie oraz przykłady tej presji inwestycyjnej, o której rozmawialiśmy - powiedział Mariusz Sachmaciński.
Komentarze