Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:50
Reklama

Muzeum Północno-Mazowieckie i Akademia Nauk Stosowanych w Łomży będą współpracowały

Akademia Nauk Stosowanych w Łomży i Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zawarło porozumienie o współpracy. Dokument stanowi o podejmowaniu wspólnych działań kulturotwórczych, społecznych oraz naukowych na rzecz promocji kultury, nauki i dziedzictwa kulturowego Łomży oraz regionu.
Muzeum Północno-Mazowieckie i Akademia Nauk Stosowanych w Łomży będą współpracowały

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży założone zostało przez etnografa Adama Chętnika. Jest jedną z najstarszych instytucji kulturalnych w Łomży i jednocześnie, z uwagi na wielkość siedziby, oddział Galerii Sztuki Współczesnej oraz stan zatrudnienia, jedną z największych instytucji kultury prowadzonych przez Miasto Łomża. Od 2011 roku wpisane jest do Państwowego Rejestru Muzeów, prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od początku działania (1948 r.) Muzeum jest blisko mieszkańców regionu. Prezentuje kulturę i sztukę kurpiowską (wystawy stałe poświęcone tej tematyce to „Bursztyn z dorzecza Narwi” oraz „Kurpiowskie osóbki”). Prehistorię Ziemi Łomżyńskiej, wczesne dzieje grodu nad Narwią i rozwój miasta, od uzyskania praw miejskich w XV wieku po czasy współczesne, prezentuje dwuczęściowa wystawa stała „Łomża - wędrówka przez wieki”, podzielona na część archeologiczną i historyczną.

Muzeum Północno-Mazowieckie posiada jedną z największych w Polsce kolekcji lamp naftowych, pochodzących z terenów Ziemi Łomżyńskiej, a prezentujących różne style i okresy. „Światło z wdziękiem” to wystawa ponad stu lamp wiszących, stojących i kinkietów.

Placówka regularnie przygotowuje wystawy czasowe, prezentowane na ponad dwustu metrach powierzchni ekspozycyjnej. To wystawy związane z działalnością muzeum, przygotowywane przez pracowników działów merytorycznych, oraz wystawy współorganizowane z największymi muzeami i instytucjami w kraju i za granicą.

– Współpraca z uczelnią da nam możliwość szerszego odziaływania na mieszkańców regionu, między innymi w kontekście wspólnego organizowania konferencji naukowych z zakresu historii i dziedzictwa kulturowego Łomży oraz północnego Mazowsza – wyjaśnia Paulina Bronowicz-Chojak, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Zależy nam na tym, aby Muzeum było instytucją kultury rozpoznawalną wśród młodych mieszkańców Łomży, regionu, wyznaczało naszą wspólną przynależność kulturową – dodaje.

Akademia Nauk Stosowanych w Łomży (wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży) działa od 2004 roku, jest uczelnią państwową, jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych w Łomży. Od początku istnienia do chwili obecnej pozyskała 120 milionów złotych na różnorodne projekty, podnoszące jakość kształcenia i rozwijające potencjał infrastrukturalny i dydaktyczny placówki.

Obecnie uczelnia realizuje projekty z zewnętrznym finansowaniem – infrastrukturalne, podnoszące jakość kształcenia oraz badawcze – z programów UE, MEiN, NCN na kwotę 18 milionów złotych. ANSŁ jest największa uczelnią Ziemi Łomżyńskiej i jedyną uczelnią w Łomży z uprawnieniami do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego.

W 2022 roku w opiniotwórczym Rankingu „Perspektyw” zajęła drugie miejsce w kategorii publiczne uczelnie zawodowe. ANSŁ kooperuje z licznymi uczelniami zagranicznymi (120 podpisanych umów o współpracy z zagranicznymi partnerami), m.in. w zakresie wymiany studentów oraz pracowników naukowych.

Uczelnia ściśle współpracuje z biznesem (Wydziałowe Rady Praktyków), zwłaszcza w kontekście tworzenia programów studiów oraz ścieżek specjalizacyjnych. Pomaga w tym m.in. zawieranie umów z sektorem prywatnym, współpraca z działami HR przedsiębiorstw oraz sukcesywne budowanie bazy ofert pracy dedykowanych studentom i absolwentom uczelni.

ANSŁ organizuje także debaty, szkolenia, konferencje z udziałem przedstawicieli polskich i zagranicznych firm, które są platformą wymiany doświadczeń, opinii i wiedzy.

Poza realizowaniem misji edukacyjnej, prowadzeniem szesnastu kierunków studiów, wspomaganiem studentów i absolwentów na rynku pracy, uczelnia wspiera instytucje kultury oraz trzeci sektor, w działaniach, których celem jest promocja wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz pozytywne oddziaływanie na lokalne środowisko społeczne.

– Ważnym elementem naszej tożsamości akademickiej jest miastotwórczy sens istnienia uczelni, otwartość na współpracę i kształtowanie kontekstu społecznego miasta. Muzeum jest dysponentem określonej tradycji, poprzez wystawy stałe i czasowe, zbiory archiwaliów. Dlatego jeżeli możemy wesprzeć merytoryczne działania tej placówki to bardzo chętnie się w to zaangażujemy licząc, że skumulowany potencjał uczelni i muzeum pozwoli nam stworzyć nowy, wartościowy model oddziaływania kulturotwórczego – wyjaśnia rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ.

Porozumienie o współpracy zostało zawarte na czas nieokreślony, ma formułę otwartą i zakłada, że szczegółowe zakresy współpracy mogę być precyzowane poprzez inne dokumenty.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama