Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:07
Reklama

I Forum Kobiet Podlasia w Białymstoku [VIDEO i FOTO]

Jak mawiał Henry Ford, efektywna współpraca opiera się na trzech filarach. Powtarzał: Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces. I właśnie temu służyć miała pierwsza i jedyna taka na terenie województwa podlaskiego inicjatywa – Forum Kobiet Podlasia. Jej cel to integracja środowisk kobiecych w celu zwiększenia aktywności i sprawczości kobiet w obszarach gospodarczym, społecznym, publicznym i politycznym. Forum zostało zainicjowane przez organizacje: Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, Era Nowych Kobiet Podlaskie, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, Sukces Pisany Szminką – Sukces to Ja, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Podlaskie Centrum, a odbyło się w Hotelu Traugutta3 w Białymstoku. - Człowiek w pojedynkę nie zrobi niczego, to w grupie jest siła. Zależy nam na tym, żeby wszyscy dowiedzieli się czego chcą kobiety z województwa podlaskiego - mówiła Elwira Horosz, prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu.
I Forum Kobiet Podlasia w Białymstoku [VIDEO i FOTO]

Dwa dni forum wypełnione było inspirującymi prelekcjami, panelami dyskusyjnymi oraz warsztatami. W wydarzeniu wziął udział Dariusz Budrowski prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości będącej tuż obok województwa podlaskiego, PKO Banku Polskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich partnerem strategicznym wydarzenia. 

 

- Forum Kobiet Podlasia to wydarzenie niezwykłe. Niezmiernie się cieszę, że zostaliśmy zaproszeni do współpracy i współorganizowania tego wydarzenia, pierwszego takiego w województwie podlaskim. Kobiety są niezwykle aktywne. Bardzo prężnie działają na rynku zawodowym, ale co ważne w sposób odpowiedzialny społecznie - podkreślał Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rzwoju Przedsiębiorczości. - Natomiast jeśli chodzi o Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, to należy powiedzieć, że wszyscy przedsiębiorcy, zarówno mikro, mali, jak i średni mają możliwość skorzystania z wielu instrumentów, z tych instrumentów, które teraz są ogłoszone. Chciałbym podkreślić, że wszystkie osoby, które zajmują się branżą meblarską mogą skorzystać teraz z programu ,,Robogrant". Jest to program w ramach, którego można ubiegać się o środki na zakup maszyn, robotów i ich oprogramowań. Wartość dofinansowania w tym przypadku to 850 tysięcy złotych. Wnioski w ramach tego konkursu będzie można składać już od 8 listopada do grudnia. 3 listopada rusza także nabór wniosków do konkursu ,,Polski Produkt Przyszłości". Każdy kto ma nowy produkt, lub go ulepszył może się do nas zgłosić i pokazać, a my będziemy promować go na arenie międzynarodowej. W przypadku tego konkursu I nagroda to 100 tysięcy złotych. Pozostałe instrumenty, które są dostępne teraz to są zgłoszenia do Startupów, to są nowe pomysły. Wsparcie te dedykowane jest dla osób, które mają świetne pomysły, a brakuje im środków, żeby je zrealizować. Dlatego zachęcamy do zajrzenia na stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i napisania kilku zdań, bo jeśli ten pomysł zachwyci to ze swej strony zapewniamy wsparcie w programach akceleracyjnych; to jest zarówno wsparcie doradcze, jak i szkoleniowe, ale także finansowe do tego, żeby ten zalążek mógł rosnąć w siłę. Jeśli chodzi o wsparcie pracowników, cały czas prowadzimy nabory na szkolenia, studia podyplomowe oraz doradztwo. To wszystko teraz odbywa się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ja tak mocno podkreślam tę nazwę, bo podobno tak jak słyszę, jest ona mało rozpoznawalna, a warto dobrze ją znać, bo wszyscy mikro, mali i średni przedsiębiorcy mają taką samą możliwość dostępu do tych narzędzi finansowych, doradczych, szkoleniowych, a także promocyjnych - tłumaczy Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała także panel dyskusyjny temat "Funduszy Europejskich w biznesach kobiet", który poprowadziła Karolina Dorywalska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu PARP.

A jeśli chodzi o kobiety, które otrzymały wsparcie dzięki Funduszom Unijnym w konkursach realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, to mowa tu o Katarzynie Witkiewicz z firmy WHITE RVBBIT oraz Joannie Konopko z Prognosis. Już pierwsze pytanie debaty wywołało dużą ekscytację, bo dotyczyło tego, jak to jest być kobietą w biznesie. Z czym trzeba się mierzyć, na co zwracać uwagę i co z „miękkimi” cechami, jakie stereotypowo przypisuje się kobietom. Nie zabrakło także cennych doświadczeń dotyczących tego jak to jest być kobietą prowadzącą młodą markę i wskazówek co można zrobić, by przyspieszyć jej rozwój.

 




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama