To inicjatywa wspierana przez Centrum Nauki Kopernik i finansowana przez Ministra Edukacji i Nauki. Jej celem jest popularyzowanie ciekawości naukowej, kreatywności, rozwój wyobraźni, „od przedszkola do seniora”. – SOWA to nie tylko piętnaście eksponatów, które trafiły do uczelni, ale również możliwości współpracy w koordynowanych przez nas projektach, także realizowanych z takimi partnerami jak Polska Agencja Kosmiczna – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik.
SOWA to kilkanaście angażujących eksponatów, które pokazują doświadczalny charakter nauki, dają możliwość samodzielnego eksperymentowania, a także tzw. majsternia, czyli wskazówki i zestawy, które zawierają instrukcje do wykonania określonego zadania przez zwiedzających.
Łomżyńska SOWA to już szesnasta tego typu placówka w kraju, łącznie ma ich powstać trzydzieści dwie. Będą one miały usieciowiony charakter, czyli będą współpracować pomiędzy sobą i Centrum Nauki Kopernik. – Akademia Nauk Stosowanych w Łomży to ważny ośrodek akademicki, którzy przez wiele lat wypracował silna pozycję w Polsce północno-wschodniej.
Atutem SOWY jest możliwość samodzielnego eksperymentowania, odkrywania praw rządzących światem poprzez spontaniczną, naturalną ludziom – ciekawość. W ten sposób jej odbiorcy zdobywają przeświadczenie, że nauka nie jest wyłącznie zbiorem faktów, podręcznikowych reguł, ale sposobem w jaki każdego dnia poznajemy świat korzystając z naszych zmysłów oraz umiejętności analitycznego i syntetycznego myślenia.
Komentarze