– Projekt trwa od 2018 roku, konferencja powiatowa, tym razem w Grajewie, to już kolejne podsumowanie naszych szkoleń w województwie podlaskim – tłumaczy Piotr Grabani, dyrektor łomżyńskiego Biura NOT. - To także omówienie planów na przyszłość. Śmiało można powiedzieć, że to jest sukces seniorów, którzy brali udział w tym projekcie – nie ma co do tego wątpliwości dyrektor NOT w Łomży.
Projekt „Cyfrowy Senior” na terenie województwa podlaskiego to łącznie ponad 200 grup, w tym 103 grupy i 1031 uczestników przeszkolonych przez NOT Łomża na terenie byłego województwa łomżyńskiego i suwalskiego.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zrobić tyle i jeszcze trochę więcej, bo zgodnie z zapisami zobowiązani byliśmy przeszkolić 797 osób w 83 grupach, natomiast udało nam się uzupełnić nasze działania o dwadzieścia dodatkowych grup, czyli ponad 200 osób więcej zyska kompetencje cyfrowe - podkreśla Piotr Grabani.
Było to możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z burmistrzami i wójtami gmin. Zajęcia szkoleniowe odbywały się blisko miejsca zamieszkania uczestników projektu, czyli w świetlicach wiejskich, ośrodkach kultury czy w bibliotekach wiejskich.
- Głównymi beneficjentami z naszej gminy był Klub Seniora z Okrasina, który liczy jedenaście osób – mówił z zadowoleniem Krzysztof Milewski, wójt gminy Radziłów.
Takie zajęcia to okazja do integracji i spotkań z wirtualną rzeczywistością, dlatego szkolenia seniorów cieszą się takim zainteresowaniem.
– Propozycja, by seniorzy z gminy Grajewo – łącznie sześć grup - mogli skorzystać ze szkoleń i to w miejscu swojego zamieszkania wydawała się bardzo oczekiwana, to doskonalenie ich wiedzy, ale przede wszystkim poprawa jakości ich życia, bo potrafią korzystać z cyfrowego świata, przynajmniej na podstawowym poziomie – tłumaczył Stanisław Szleter, wójt gminy Grajewo.
Pandemia bardzo zmieniła nasz świat i wpłynęła na nasze relacje. Z badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że prawie połowa badanych przyznała, że częściej korzysta z komunikatorów internetowych oraz programów i aplikacji do wideokonferencji. Dlatego szkolenia cyfrowe dla seniorów okazały się przysłowiowym „strzałem” w dziesiątkę.
– Uważam, że cyfryzacja poszła na tyle do przodu, że seniorzy nie mogą pozostać z tyłu – zauważa Elżbieta Ostalska–Konopka, prezes Uniwersytetu III Wieku w Grajewie, która także brała udział w zajęciach „Cyfrowy Senior”. – Zajęcia prowadził Pan Antoni, cudowny człowiek, który przywiózł do nas laptopy i każdy mógł we własnym tempie zdobywać nowe kompetencje, polecam takie zajęcia innym – dodaje.
Jak mówili uczestnicy projektu, dzisiaj cyfrowy senior potrafi sam płacić rachunki przez internet, zarejestrować się na konto pacjenta, czytać wiadomości na portalach informacyjnych, przesyłać zdjęcia mailem czy poddawać je graficznym obróbkom.
- Chciałam się doszkolić w korzystaniu z internetu, dużo rzeczy już wiedziałam, ale postanowiłam, że skoro jest okazja spotkać się z rówieśnikami to dlaczego nie – wyjaśniała swoją obecność Barbara Formajster, seniorka z Rajgrodu.
Seniorzy to bardzo wdzięczni, wrażliwi i wymagający kursanci. Nie wystarczy wiedza merytoryczna, potrzebne są również umiejętności interpersonalne, komunikatywność, cierpliwość, a także humor i dystans.
- Wiedzę trzeba atrakcyjnie przekazać, a czasem nawet przemycić - mówi z uśmiechem Antoni Cichocki z Ponadregionalnego Konsorcjum Szkoleniowo-Egzaminacyjnego, który był wykładowcą podczas zajęć komputerowych. – Kończymy już ten projekt, a uczestnicy pytają o kolejne spotkania i szkolenia, to najlepszy dowód na to, jak potrzebne są takie działania – podsumowuje Antoni Cichocki.
Liderem projektu „Cyfrowy Senior” jest Stowarzyszenie Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej (AKIE) z Białegostoku, który realizował zajęcia szkoleniowe na terenie byłego województwa białostockiego. Krzysztof Mnich kierownik projektu zapowiedział, że przed seniorami w naszym regionie kolejna perspektywa finansowa i nowe możliwości korzystania ze wsparcia i edukacji.
Powinniśmy mieć świadomość tego, że żyjąc coraz dłużej, nie będziemy dłużej młodsi, tylko dłużej starsi, dlatego warto inwestować w Seniorów. Dzisiaj sześćdziesięciolatkowie korzystają z zasobów wirtualnej rzeczywistości, posiadają szeroką wiedzę, są aktywni. Spotkanie w Grajewie potwierdziło, że seniorzy lubią i potrzebują się spotykać, wymieniać doświadczenia i dzielić się swoimi pasjami. W przerwie między wykładami wystąpił kobiecy zespół „Seniorita” działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Grajewie oraz gościnnie na zaproszenie organizatora na podsumowanie projektu „Cyfrowy Senior” w Grajewie przyjechał „Zespół Zamberwsi”, zawiązali go mieszkańcy Gminy Zambrów.
W najbliższych latach dynamicznie będzie wzrastała liczba osób coraz starszych, a głównym celem projektu Cyfrowy senior jest aktywizacja osób w różnym wieku, głównie osób 65+ w obszarze kompetencji cyfrowych, poprzez działania szkoleniowe i animacyjne na terenie województwa podlaskiego. Efektem realizacji projektu jest włączenie seniorów w budowę społeczeństwa informacyjnego, rozwój kompetencji cyfrowych, nabycie umiejętności korzystania z e-usług, stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym.
Komentarze