Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:09
Reklama dotacje rpo

35 lat Teatru Lalki i Aktora w Łomży [VIDEO i FOTO]

Życzenia oraz gratulacje prozą i wierszem, chóralne "Sto lat", tort, podarunki, deszcz nagród. Niczego nie zabrakło, by jubileuszowa gala 35-lecia łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora (24 września), jednej z najważniejszych instytucji artystycznych na mapie Łomży, ambasadora Ziemi Łomżyńskiej, zaangażowanego w twórczy oraz społeczny rozwój miasta, promującego go w kraju i za granicą, zapisała się w historii placówki i miasta. Wśród gości jubileuszowej gali znaleźli się samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz łomżyńskich instytucji.
35 lat Teatru Lalki i Aktora w Łomży [VIDEO i FOTO]

35 lat minęło 

- Kiedy przeglądam teatralne publikacje z minionych lat, zdjęcia, materiały prasowe, plakaty, scenariusze, nagrania ze zrealizowanych spektakli, lalki, dekoracje, to w pamięci mam wydarzenia, które towarzyszyły przez te wszystkie lata. A działo się rzeczywiście wiele. Ponad 80 premier, dziesiątki wyjazdów na tournée i festiwale teatralne, odwiedzonych 15 krajów, liczne nagrody, setki tysięcy widzów, zorganizowanych 35 edycji festiwalu Walizka, w których uczestniczyło około 500 teatrów z ponad 50 krajów, prowadzona stale regionalna działalność edukacyjna, realizowane coroczne programy ministerialne, etc. Te cyfry można mnożyć i mnożyć… Warto też pamiętać, że to Teatr samodzielnie zainicjował idę i doprowadził do zaadaptowania siedziby straży pożarnej na postmodernistyczny budynek teatralny położony w centrum Łomży, pierwszy w 600-letniej historii miasta - przypominał dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk. 

Śmiało można powiedzieć, że Teatr w ciągu 35 lat działalności wypracował sobie opinię teatru odpowiedzialnego za kulturę i świadomość teatralną w historycznym mieście, jakim jest Łomża. 

- Działa w duchu otwartości na eksperymenty i wymianę doświadczeń; jest miejscem, w którym już kilkulatki mogą się zetknąć z bogactwem form teatralnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych – od klasycznych technik teatralnych po projekcje multimedialne. Stara się być wierny tradycji, a jednocześnie otwarty na współczesność, aby czerpać z niej to, co wartościowe. Jest jednak nie tylko sceną lalkową, skierowaną do najmłodszego odbiorcy, ale przede wszystkim pełni rolę teatru miejskiego. Dąży stale do poszerzania swojej oferty artystycznej i edukacyjnej, aby jak najpełniej wykorzystać możliwości, jakie tkwią w sztuce teatru. Jego misją jest zaspokajanie potrzeb i aspiracji kulturalnych społeczeństwa oraz prezentowanie publiczności interdyscyplinarnych form, ciekawych, niebanalnych i odkrywczych, które mają kształtować smak i wrażliwość artystyczną widzów – tłumaczył Jarosław Antoniuk. 

Obchody 35-lecia Teatru Lalki i Aktora poprzedziła premiera spektaklu pt. "Jaś i Małgosia" w reżyserii Agnieszki Błaszczak.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama