Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:59
Reklama

35 lat Teatru Lalki i Aktora w Łomży [VIDEO i FOTO]

Życzenia oraz gratulacje prozą i wierszem, chóralne "Sto lat", tort, podarunki, deszcz nagród. Niczego nie zabrakło, by jubileuszowa gala 35-lecia łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora (24 września), jednej z najważniejszych instytucji artystycznych na mapie Łomży, ambasadora Ziemi Łomżyńskiej, zaangażowanego w twórczy oraz społeczny rozwój miasta, promującego go w kraju i za granicą, zapisała się w historii placówki i miasta. Wśród gości jubileuszowej gali znaleźli się samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz łomżyńskich instytucji.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło wręczenie dyrektorowi Jarosławowi Antoniukowi Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznanego przez ministra kultury. W uzasadnieniu znalazła się długa lista osiągnięć i sukcesów krajowych, wśród których jest m. in.  Podlaska Marka Roku, oraz międzynarodowych z Festiwalem Teatralnym "Walizka", już od dziesięcioleci przyciągającym do Łomży i województwa twórców najmniejszych teatrów ze wszystkich kontynentów. Odznaczenie dyrektorowi Jarosławowi Antoniukowi wręczyła Agnieszka Komar-Morawska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która w imieniu ministra Piotra Glińskiego podziękowała za "wspaniałe emocje", jakich dostarcza widzom łomżyński teatr.

- To ogromna niespodzianka. O zaszczytnym odznaczeniu dowiedziałem się przed chwilą. Dziękuję i mogę tylko zadeklarować, że będziemy starać się nadal być odpowiedzialni za to co robimy, za teatr - mówił dyrektor Jarosław Antoniuk.

 

 

Odznaczenia, nagrody i życzenia

Oficjalną część uroczystej gali wypełniło wręczanie odznaczeń i nagród pracownikom teatru. Przyznał je minister kultury (m. in. 20 tysięcy złotych) dla zespołu aktorskiego, który tworzą:  Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych, Daria Głowacka, Marek Janik, Julia Sacharczuk, Tomasz Bogdan Rynkowski i Rafał Swaczyna. Uhonorowani zostali także inni pracownicy placówki. Swoje nagrody przyznał też dyrektor Jarosław Antoniuk.

Życzenia zespołowi Teatru Lalki i Aktora przekazali m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (wraz z lalką wyobrażającą dyrektora Antoniuka), wicestarosta Maria Dziekońska, przedstawiciele zaprzyjaźnionych teatrów i organizacji artystycznych z kraju, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej (wraz z tortem). 

- Piękny jubileusz... Wokół tej sceny wychowały się całe pokolenia łomżyniaków. Sam wiem jak nasz teatr potrafi dostarczyć mądrości, piękna i  przeżyć, bo tu bywam. A żebym wiedział jeszcze lepiej, dbają o to moje wnuki, kiedy z przejęciem opowiadają mi jak przeżywały spektakle. Jestem człowiekiem, "technicznym": od spraw inżynieryjnych, infrastruktury, inwestycji, ale jestem także dumny z teatru, który jest naszym ambasadorem znanym na świecie i zapraszającym świat do Łomży. Jako zarząd  województwa wpieramy kulturę i będziemy to robić - powiedział ze sceny wicemarszałek Marek Olbryś, wręczając grawerton podpisany przez marszałka województwa Artura Kosickiego oraz wszystkich członków zarządu dyrektorowi Jarosławowi Antoniukowi.

TLIA  to instytucja samorządu miasta.  

- Teatr to przede wszystkim ludzie. W związku z obchodzonym jubileuszem gratuluję i przekazuję wyrazy uznania jego wieloletnim twórcom: aktorom, pracownikom technicznym i administracyjnym. Wszystkim tym, którzy przez ostatnie 35 lat współtworzyli i nadal współtworzą historię łomżyńskiej sceny lalkowej. Dziękuję wszystkim Państwu za pasję, z jaką poświęcacie się sztuce oraz spektakle, które bawią, uczą i zawsze prowokują do myślenia. Całej teatralnej rodzinie życzę kolejnych sukcesów i artystycznych wyzwań– podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Od łomżyńskich jednostek kultury zabrzmiało chóralne "Sto lat" i miłe słowa Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. 

Elementem gali stało się także wręczenie dorocznych Nagród Prezydenta Łomży w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je siostra Teresa Irena Grabowska ze Zgromadzenia Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej, której artystyczne hafty znane są w Polsce, a zdobią m. in. sztandar Łomży. Obok niej wśród laureatów znaleźli się - jakżeby inaczej - dyrektor Jarosław Antoniuk i cały zespół Teatru Lalki i Aktora.   




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama