Od początku grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w akcji Jurka Owsiaka bierze udział oddział noworodkowy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Dzięki, m. in. sprzętowi za ponad milion złotych od fundacji WOŚP i najwyższej próby kwalifikacjom lekarzy, może ratować nawet najmniejsze noworodki, które za wcześnie przyszły na świat.
- Mamy nowoczesne i skomplikowane inkubatory, w tym transportowe, sprzęt wspomagający oddychanie, aparaturę do przesiewowych badań słuchu i dna oka noworodków - wyliczała Bożena Florczyk z łomżyńskiego szpitala. - Nasz szpital pomaga nie tylko dzieciom z Łomży, ale także z Grajewa, Kolna, Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa. Zdarzają się nam mali pacjenci także z dalszych stron, a w razie potrzeb możemy wspomagać nawet szpital kliniczny.
Połączenie technologii i umiejętności ludzi przynosi efekty. W szpitalu Wojewódzkim w Łomży w pierwszych latach WOŚP wskaźniki umieralności noworodków wynosiły po kilkanaście promili, obecnie jest zaledwie kilka promili. Bożena Florczyk zachęciła także do udziału w wydarzeniach finału związanych z promocją zdrowia i działalności szpitalnej "szkoły rodzenia".
O wydarzeniach związanych z 23. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży opowiadali także na specjalnej konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży szefowa sztabu Monika Orłowska-Laskowska z Agencji Emclat, rektor uczelni, profesor Robert Charmas, dyrektor Karol Nowak z Galerii Veneda oraz Ewelina Szlesińska z Komendy Miejskiej Policji.
- W niedzielę 11 stycznia przyszłego roku zagramy jak zwykle dla dzieci i po raz kolejny dla seniorów - poinformowała Monika Orłowska-Laskowska. - Centrum wydarzeń będzie Galeria Veneda. Od godziny 10 do 20 będzie tam muzycznie, będzie prezentacja uczelni, grupy ratowniczej Nadzieja i wiele atrakcji, których szczegóły jeszcze ustalamy. Setka wolontariuszy będzie zbierając pieniądze i brać udział w organizacji imprez.
Rektor Robert Charmas zapowiedział, że udział w finale WOŚP zadeklarowali studenci wszystkich instytutów łomżyńskiej PWSIiP.
- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny organizatorzy dostrzegają problem opieki geriatrycznej - podkreślił.
Karol Nowak zaprosił jeszcze do zgłaszania inicjatyw, które uatrakcyjnią "wielkie granie" w Galerii i mieście. Ewelina Szlesińska zapewniła, że policja przeszkoli najpierw wolontariuszy jak mają unikać niebezpieczeństw podczas kwesty, a w dniu finału będzie nad nimi szczególnie czuwać.
Komentarze