Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 19:07
Reklama dotacje rpo

„Wałki 2022” - przegląd Zespołów Ludowych Podlasia - [VIDEO]

W malowniczo położonej miejscowości Wałki w gminie Milejczyce odbył się Przegląd Zespołów Ludowych Podlasia. „Wałki 2022” to wydarzenie, którego oprócz występów oraz prezentacji folkloru podlaskiego i regionalnej kuchni, ideą jest integracja międzypokoleniowa. Przeglądy zespołów ludowych to najlepszy sposób na kultywowanie i podtrzymywanie tradycji kulturowych i kulinarnych małej Ojczyzny, a także ochrona oraz przekaz pokoleniowy folkloru słowno – muzycznego głęboko zakorzenionego w powiecie siemiatyckim. Przegląd rozpoczął się od mszy świętej w Kaplicy pw. NMP Królowej Polski w Wałkach.
 „Wałki 2022” - przegląd Zespołów Ludowych Podlasia - [VIDEO]

Autor: Telewizja Narew

Po Mszy korowód mieszkańców i uczestników przeglądu zespołów ludowych przeszedł do nowo wybudowanej świetlicy środowiskowej, która stanie się także siedzibą miejscowych kół gospodyń wiejskich oraz miejscem spotkań lokalnej społeczności. Przegląd zespołów był

Budowa świetlicy była dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020. Koszt to blisko1,5 mln złotych. Wkład własny gminy  to ponad 500 tysięcy, Dofinansowanie: z UE to blisko  400 tysięcy zł, zaś Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to natomiast ponad 500 tysięcy zł.

Nowy budynek świetlicy przypomina wiejski dwór. Ma drewnianą elewację zewnętrzną w formie szalówki. Od strony  podwórza przy świetlicy znajduje się duży taras  oraz plac, na którym tego dnia odbył się prawdziwie rodzinny festyn. Budynek poświecił ks. Jarosław Rosłon z parafii Św. Stanisława biskupa Męczennika w Milejczycach oraz prawosławny ks. Roman Dubiński z parafii św. Barbary również w Milejczycach.

Przegląd Zespołów Ludowych Podlasia  „Wałki 2022” zorganizowano w ramach dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska Edycja 2022.

Ta niewielka miejscowość w gminie Milejczyce, jaką są Wałki, zamieniła się tego dnia w centrum kultury i smaków regionalnych. Swoje stoiska wystawiły koła gospodyń wiejskich z Ogrodnik, Milejczyc oraz z kolonii Boćki. Panie i panowie z kół gospodyń prowadzili warsztaty kulinarne. Można było dowiedzieć się  i nauczyć jak przygotować nabużańskie zaguby, cymbały w rosole czy tradycyjne drożdżowe bułeczki. Gospodynie z koła z Choroszczewa i Wałek  oraz „Koło z Pokaniewa Kolonii” zadbały o podniebienia każdego z  uczestników  przeglądu. Było tradycyjnie, regionalnie i bardzo smacznie.

Miłośnicy podlaskiego folkloru podziwiali na scenie zarówno młodych artystów, ale także tych bardziej doświadczonych i zakorzenionych w tradycji ludowej jak np. Zespół Ludowy „KALINA”, który istnieje już 35 lat. Działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Żurobicach pod kierunkiem Aliny Ludkiewicz-Dmitruk. W repertuarze zespół posiada pieśni ludowe i  widowiska folklorystyczne.

 Pokaz tańców w strojach ludowych i bardziej współczesnych przedstawił Zespół pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 50 -lecia istnienia.  Stroje, choreografia i muzyka w połączeniu z pełną energii młodością, profesjonalizmem członków zespołu, zapewniają publiczności niezapomniane przeżycia estetyczne i emocjonalne.

Na przegląd Zespołów Ludowych Podlasia Wałki 2022 przyjechał młody stażem zespół folklorystyczny o przekornej nazwie ,,Kolej na Łapianki z Łap” oczywiście. Uwagę przykuwały własnoręcznie wykonane wianki oraz stroje.

W gminie Milejczyce, na ternie której odbywał się przegląd zespołów ludowych ma najwięcej zarejestrowanych kół gospodyń wiejskich w powiecie siemiatyckim, a oddana właśnie do użytku Świetlica środowiskowa pozwoli na organizowanie życia społeczno - kulturalnego tej części woj. Podlaskiego.

Oprócz występu na przeglądzie zespoły rywalizowały o nagrody, i tak  „Złoty Wałek” i I miejsce w konkursie występów artystycznych powędrowało do „Podlaskich Kukułek” z Bielska Podlaskiego. „Srebrny Wałek i II miejsce zajął zespół „Kolej na Łapianki” z gm. Łapy, „Brązowy Wałek” i III miejsce trafiło zaś do „Małego Podlasia” z Siemiatycz. Zespoły „Kalina” z Żurobic, „Kalinka” z Białegostoku i „Dobrowolscy Band” otrzymały wyróżnienia.


Wydarzenie zorganizowano w ramach dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska Edycja 2022.

 

Pactum i Przegląd zespołów ludowych Podlasia Wałki 2022

Stowarzyszenia Pactum powstało w 2020 roku z inicjatywy mieszkańców województwa podlaskiego. Członkowie stowarzyszenia za cel postawili sobie wsparcie trzech obszarów naszego województwa:
- społeczności lokalne/NGO
- samorząd 
- przedsiębiorcy.
Przegląd zespołów ludowych Podlasia jest taką właśnie inicjatywą wspierającą niewielką społeczność lokalną jaką są wsie Wałki i Choroszczewo oraz integrację zespołów biorących udział w przeglądzie. Do realizacji celów stowarzyszenia Stowarzyszenie PACTUM pozyskało dotacje z Narodowego Centrum Kultury program ETNO POLSKA.  Prezentacja sceniczna zespołów ludowych od Kaliny z Żurobic poprzez Małe Podlasie po Dobrowolscy BEAND pokazało przekrój kultury muzycznej wschodniej części Województwa Podlaskiego. Polskie tańce narodowe w ujęciu konkursowym zachwyciły publiczność, Kalinka swoim dynamizmem scenicznym i dwujęzycznym repertuarem roztańczyła publiczność. Reaktywowany zespól Dobrowolscy BEAND przeniósł uczestników w lata 80 i 90 XX wieku.  XIX wieczne Podlasie w strojach i muzyce oraz śpiewie pokazały publice Podlaskie Kukułki i Kalina z Żurobic. Nowe trendy w muzyce ludowej rodzące się w nowoczesnych Kołach Gospodyń Wiejskich  wskazał  zespół Kolej na Łapianki debiutujący zarazem teledyskiem „Miłość na Bindudze”.
Prezes Instytutu Społecznego Pactum Magdalena Tymińska dziękując wszystkim uczestnikom Przeglądu stwierdziła, że Podlasie ma co pokazać światu i z naszej tradycji można czerpać energię na przyszłość. Podziękowała również dla Kół Gospodyń Wiejskich prezentujących swoje kulinaria oraz biorących udział w warsztatach kulinarnych w których tłumnie wzięła udział publiczność.

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama