Absolutorium to jeden z najistotniejszych ustawowych środków kontroli miejskiej rady nad działałnością jego zarządcy. Poprzez absolutorium organ stanowiący, czyli miejscy radni, dokonują analizy działalności finansowej organu kontrolowanego (wykonawczego) – prezydenta. Absolutorium można także określić jako swoistego rodzaju akt akceptacji działań związanych z funkcjonowaniem konkretnego podmiotu.
Takiego aktu akceptacji dla działań prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego nie wyrazili radni podczas LVII sesji Rady Miejskiej Łomży. Przeciw było 8 radnych (radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości, z wyjątkiem radnego Wiesława Grzymały, który wstrzymał się od głosu oraz Klub Przyjaznej Łomży z wyjątkiem radnego Wojciecha Michalaka, który również wstrzymał się od głosu), 6 wstrzymało się od głosu (Samorządowy Klub Obywatelski oraz dwóch wcześniej wymienionych radnych). Za głosowało 9 radnych (Klub Radnych Mariusza Chrzanowskiego).
Radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, głosujący przeciw udzieleniu prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu absolutorium, swoją decyzję tłumaczyli m.in. nieumiejętnym prowadzeniem polityki śmieciowej, podnoszeniem podatków: śmieciowego, gruntowego i od nieruchomości oraz ogólnym zadłużeniem miasta.
Radni odrzucili także uchwałę ws. udzielenia prezydentowi votum zaufania. Przeciw było 9 radnych, 5 wstrzymało się od głosu, natomiast za było 8 radnych.
Do wyniku głosowania nad udzieleniem absolutorium odniósł się podczas sesji prezydent Mariusz Chrzanowski.
- Wynik pokazuje, że w tym przypadku wygrała polityka, a tak jak państwo widzicie, jest dyscyplina partyjna, czy to zarówno radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość, czy też dyscyplina partyjna radnych Koalicji Obywatelskiej, no i z pewne rzeczy ciężko przeskoczyć – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.
Komentarze