- Niezwykle ważna dla nas Polaków wydarzenie, stąd chwila zadumy, refleksji i pamięci o ty, którzy walczyli o nasz kraj, i dzięki którym jest dzisiaj wolnym krajem - powiedział Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, 10 kwietnia br. o godz. 8:41 syreny zostały uruchomione w całym województwie. Jak powiedział prezydent Chrzanowski informacja o uruchomieniu syren została przekazana przebywającym w naszym mieście obywatelom Ukrainy z tygodniowym wyprzedzeniem.
Po Apelu Pamięci przeprowadzonego przez kpt. Sylwestra Liszewskiego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz salwie honorowej złożono kwiaty oraz znicze w miejscu pamięci.
- Ci, którzy walczyli o Polskę, Ci którzy byli zamordowani strzałem w tył głowy w Katyniu, to im chciał oddać hołd prezydent Lech Kaczyński, ale nie zdążył, sam też oddał życie będąc w państwowej delegacji - powiedział Lech Antoni Kołakowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi obecny podczas uroczystości w Łomży.
Wśród ofiar Katastrofy Smoleńskiej były również wybitne osoby pochodzące z naszego regionu.
Zbrodnia Katyńska dotyczy zamordowania przez NKWD wiosną 1940 roku około 22 tysięcy obywateli Polski, w większości oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”. Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r., a więc w czasie kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRS przeprowadzonej przez władze sowieckie. Z Łomży na nieludzka ziemię wyjechało wtedy ponad 6 tysięcy osób
Walka o ujawnienie i upamiętnienie zbrodni katyńskiej trwała prawie pół wieku. Pomimo upadku Związku Sowieckiego niektóre z jej tajemnic wciąż nie zostały w pełni wyjaśnione. Nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście wojny na Ukrainie.
W Łomży w tym szczególnym miejscu, w którym oddajemy hołd tym, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach w dolinie pamięci wznoszą się od lat wrośnięte w głazy tablice przypominające o Syberii, Katyniu, Smoleńsku. Tu historia jest wciąż żywa. Po uroczystościach przed pomnikiem W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została Msza święta.
Komentarze