Stypendyści zgodnie podkreślali, że otrzymane wyróżnienie to dla nich wyraz wsparcia ze strony zarządu województwa i dowód na docenienie ich dokonań.
Wśród 150 zdolnych i utalentowanych stypendystów znalazło się pięć roztańczonych par, to mistrzowie i wicemistrzowie województwa podlaskiego w tańcu towarzyskim.
Młodzież z Klubu "Akat" nie wyobraża sobie życia bez tańca, wspólnych ćwiczeń i wsparcia rodziców oraz trenerów Magdaleny i Jacka Baczewskich. Postanowiliśmy zobaczyć jak wygląda codzienny ich trening i sprawdzić jak się czują stypendyści marszałka województwa podlaskiego.
Marszałek Artur Kosicki pod czas gali zapowiedział, że w przyszłym roku liczba stypendiów wzrośnie, bo młodych utalentowanych ludzi jest wielu w województwie podlaskim. Jednym z nich jest młody skrzypek z Samorządowej szkoły Muzycznej I St. W Wysokiem Mazowieckiem Miłosz Olędzki, który marzy o karierze muzycznej w Orkiestrze symfonicznej, a jego autorytetem jest izraelski skrzypek, dyrygent i pedagog Maksim Wiegierow.
Na stypendium marszałka pracuje się latami. Jednym ze stypendystów jest tancerz breakingu. Taniec ten zyskał popularność na początku lat 70. XX wieku na ulicach Nowego Jorku, a z czasem przerodził się w globalną społeczność i kulturę, która wymaga połączenia siły, elastyczności, kontroli, wytrzymałości i muzykalności. Jak powiedział Szymon Dmoch, stypendium marszałka pozwoli mu przygotowywać się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, wtedy ten atletyczny styl tańca zadebiutuje na największej sportowej arenie świata.
Stypendia marszałka województwa podlaskiego są przyznawane na rok, a każde z nich wynosi 3 tys. zł. Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej dla uczniów z województwa podlaskiego zostały ustanowione w 2005 r, by pomóc dzieciom i młodzieży w realizacji ich pasji i talentów oraz dotrzeć do tych uczniów, którzy mają utrudniony dostęp do dóbr kultury.
Obecnie stypendia przyznawane są młodym zdolnym ludziom z całego województwa. Pula na tegoroczny konkurs wyniosła 450 tys. zł. Kandydatów zgłaszały szkoły podstawowe, średnie, artystyczne, stowarzyszenia, instytucje kultury.
Tegoroczną Galę uświetniły występy stypendystów: zespołu „Harmonica” z Sokół, tancerzy: Julii Klim i Damiana Chomaniuka ze studia Twist z Białegostoku oraz Patrycji Kuczko i Zuzanny Żur z zespołu „Mażoretek” z Hajnówki, tancerza Street Dance’u Szymona Dmocha z Łomży i wokalistki Marii Piekarskiej.
Komentarze