Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:17
Reklama

Ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w Wysokiem Mazowieckiem oficjalnie otwarty - [VIDEO]

Lekarze alarmują: już co piąte dziecko w Polsce ma zaburzenia psychiczne. Pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Osłabienie więzi uczuciowej między członkami rodziny, utrata poczucia przynależności oraz eliminowanie sfery emocjonalnej na korzyść wartości materialnych. Na tym tle pojawia się niedostatek psychicznego kontaktu dzieci z rodzicami. Dlatego wzrasta liczba dzieci przeżywających dotkliwe osamotnienie wśród osób formalnie najbliższych. Nie chodzi więc tutaj o fizyczne porzucenie dziecka, lecz o brak więzi emocjonalnej. Rodzice często są nieobecni w doświadczeniach i przeżyciach dzieci, nie dając im wystarczającego oparcia - co rodzi niepewność, nieufność i lęk oraz prowadzi do swoistego zagubienia dziecka. Coraz młodsze dzieci zaczynają mieć problemy psychiczne. Tą szczególną opieką objęci są już pacjenci z Wysokiego Mazowieckiego. Ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży oficjalnie został otwarty.

 

– W powiecie wysokomazowieckim do tej pory takiego miejsca nie było, dzieci musiały jeździć do Łomży. Funkcjonowała tylko poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która skupia się włącznie na diagnozowaniu dzieci. Natomiast pomoc psychologiczna wymaga oddzielnych placówek – stwierdziła Renata Szymańska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży (WOPiTU).

To trzecia tego typu placówka, utworzona przez Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. W uroczystym otwarciu ośrodka wziął udział członek zarządu Marek Malinowski.

- Takie miejsca są bardzo potrzebne, zwłaszcza w czasie pandemii. Planujemy utworzyć jeszcze jeden taki ośrodek w Mońkach i wtedy cała mapa województwa podlaskiego będzie pokryta tego typu placówkami – mówił Marek Malinowski. – Zapewnienie młodym ludziom opieki psychiatrycznej jest dla nas, dla zarządu województwa, bardzo ważne. Przypomnę, że jedną z pierwszych naszych decyzji było wsparcie budowy Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Dorosłych przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, ponieważ brakuje takiego miejsca w Podlaskiem. Ta budowa się już kończy. Może uda się nawet w trzecim kwartale tego roku to centrum uruchomić.

Obecnie pod jego opieką ośrodka w Wysokiem mazowieckiem  jest ok. 100 pacjentów. Najmłodsze dziecko ma 2,5 roku, najstarsze 19 lat. Nie trzeba mieć skierowania, aby skorzystać z tej pomocy.

– Dzieci mają problemy z wyrażaniem emocji, z radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami, jaką była na pewno izolacja w trakcie pandemii, potem powrót do szkoły i znów izolacja. Dzieciaki reagują niepewnością, lękiem. Jedna trzecia pacjentów ma objawy depresji – stwierdziła Renata Szymańska. – Zgłaszają się też rodzice, których maluchy wykazują problemy neurorozwojowe, np.: nie mówią, są agresywne.

– Z roku na rok młodych pacjentów jest coraz więcej. Obserwujemy znaczny wzrost objawów depresyjnych, zaburzeń  emocjonalnych, lękowych. Jednym z powodów jest obecna sytuacja społeczna czy ekonomiczna – oceniła Anna Konarzewska, psycholog z ośrodka.

Dzieci mają problemy z wyrażaniem emocji, z radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami, jaką była na pewno izolacja w trakcie pandemii, potem powrót do szkoły i znów izolacja jak zatem rozpoznać problem i reagować?

 

- Kiedy dziecko tracie energię życiową, kiedy jego nastrój ulega obniżeniu oraz kiedy zaczyna izolować się i unika grupy rówieśniczej - podpowiada Teresa Soliwoda, psychoterapeuta Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. - Wtórne trudności czyli nieradzenie sobie w szkole  czy nadaktywność dziecka również są symptomami, które sugerują, że dziecko ma depresję - dodaje psychoterapeutka.

 

Młodymi pacjentami w Wysokiem-Mazowieckiem zajmuje się trzech psychologów, dwóch terapeutów środowiskowych, siedmiu psychoterapeutów. Udzielają m.in.: porad psychologiczno-diagnostycznych, prowadzą sesje psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, wsparcia psychospołecznego oraz odbywają wizyty i porady domowe.

 

Ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w Wysokiem Mazowieckiem  mieści się w budynku dworca autobusowego. Jego oficjalne otwarcie zakończył koncert młodzieży uzależnionej od dobrej muzyki z Samorządowej szkoły muzycznej 1 stopnia w Wysokiem Mazowieckiem.

Jak mawiał Janusz Korczak: "Dziecko chce być dobre, jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może - pomóż."

Adres ośrodka:

Wysokie Mazowieckie
ul. Rynek Piłsudskiego 23 (budynek dworca autobusowego)
tel. 86 217 32 40 lub 510 117 807

Jest otwarty:

  • poniedziałek, 12.00-20.00,
  • wtorek, 10.00-20.00,
  • środa, 8.00-20.00,
  • czwartek, 8.00-20.00,
  • piątek, 10.00-20.00.

Szpital Psychiatryczny w Suwałkach i WOPiTU w Łomży, jednostki podległe samorządowi województwa, uruchomiły już osiem takich ośrodków wsparcia – pięć podlega pod suwalski szpital (w Becejłach, Sejnach, Augustowie, Sokółce i w Suwałkach), trzy  (w Łomży, Sławcu i w Wysokiem Mazowieckiem) pod łomżyński ośrodek. A łącznie w województwie funkcjonuje 17 takich placówek.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama