Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 23:52
Reklama

Dziś ostatni dzień na rozliczenie podatku

28 lutego mija termin złożenia deklaracji dla części podatników. Wyjaśniamy, w jaki sposób można rozliczyć się z fiskusem, jakie przysługują ulgi i kiedy nastąpi zwrot w przypadku nadpłaty.

Autor: iStock

Najpóźniej z ostatnim dniem lutego PIT-28 zobowiązane są złożyć podmioty, które:

- uzyskują dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej,
- zwarły umowy najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub inne o podobnym charakterze (z wyjątkiem tych, która podpisane są w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej),
- sprzedają przetworzone produkty roślinne lub zwierzęce z własnych upraw lub hodowli.

Podatnicy składający PIT-28 mają prawo do przekazania 1 proc. podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Mogą też skorzystać z wielu ulg i odliczeń, m.in. z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, darowizn, rehabilitacji czy opłacania internetu.

Istnieje również możliwość rozliczenia podatku za pośrednictwem rządowego portalu Twój e-PIT, w którym należy m.in. uzupełnić kwoty przychodów objętych ryczałtem oraz kwoty należnego ryczałtu za poszczególne miesiące/kwartały oraz sprawdzić poprawność danych osobowych. Zatwierdzenie rozliczenia potwierdzone jest Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO). W dalszym ciągu podatnicy mogą złożyć w urzędzie również tradycyjną, papierową deklarację. Wybór ten wpłynie jednak na czas, w którym fiskus zobowiązany będzie zwrócić ewentualną nadpłatę. Okres ten wynosi odpowiednio:

- 3 miesiące – w przypadku PIT-28 w wersji papierowej,
- 45 dni – w przypadku rozliczenia elektronicznego.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama