Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:53
Reklama

Bohaterowie z Jedwabnego - pochówek po dziesięcioleciach [VIDEO]

11 sierpnia 1943 r. w Jedwabnem, w lesie przestrzelskim, niemieccy żandarmi bestialsko zamordowali czworo Polaków, Władysławę i Franciszka Mościckich oraz Annę i Józefa Bronakowskich. Były to dwa małżeństwa w wieku od 36 do 44 lat. Zostali zamordowani za pomoc Polskiemu Państwu Podziemnemu, za to że byli Polakami. Po 79 latach zostali uroczyście, z wojskowymi honorami, pochowani na cmentarzu w Jedwabnem. Ekshumację przeprowadzili członkowie stowarzyszenia „Wizna 1939”, którzy w połowie 2021 roku, we współpracy z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i Laboratorium Kryminalistycznym Żandarmerii Wojskowej, rozpoczęli prace w miejscu wskazanym przez rodziny ofiar. Przeprowadzono badania antropologiczne, liczne wywiady środowiskowe i rozmowy z rodziną.
Bohaterowie z Jedwabnego - pochówek po dziesięcioleciach [VIDEO]

W miejscu pochówku odnaleziono także amunicję.  Prezes stowarzyszenia ,,Wizna 1939” wskazywał także na materiały śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej sprzed kilkunastu lat, które dotyczyły niemieckich zbrodni na ludności cywilnej m.in. z Jedwabnego. Laboratorium kryminalistyczne Żandarmerii Wojskowej wykonało rekonstrukcję czaszek dwóch, z czterech osób, odnalezionych w miejscu pochówku. 

Do stowarzyszenia zgłosili się bliscy zmarłych, według których w konkretnie wskazanym miejscu pochowani byli: Władysława i Franciszek Mościccy oraz Anna i Józef Bronakowscy. Jak przyznaje burmistrz Jedwabnego, Adam Niebrzydowski powołując się na przekazy, w lesie przestrzelskim mogło dojść do egzekucji ponad 30 osób z terenu gminy. 

Msza św. pogrzebowa była ostatnim aktem starań o pamięć bohaterskich rodzin z okolic Jedwabnego. Przewodniczył jej biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W  uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu, władz samorządowych, parlamentarzyści, mieszkańcy miasteczka i okolic oraz rodzina pomordowanych. Pogrzeb miał charakter państwowy. Oddano salwy honorowe.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama