Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:22
Reklama

Mieszkańcy nie zapłacą drożej za ciepło [VIDEO]

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził ustaloną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. taryfę dla ciepła, na okres 12 miesięcy. Chociaż zakłada ona wzrost cen ciepła o ok. 6,49%, nie oznacza to jednak podwyżek dla mieszkańców.

- Nowa taryfa dla ciepła celowo została przez nas zaplanowana w tym właśnie czasie, po to żeby wykorzystać uchwalone przez rząd obniżenie podatku VAT na miesiące od stycznia do marca za energię cieplną – informuje prezes miejskiej spółki, Radosław Żegalski.

Oznacza to, że koszty ciepła przez te trzy kluczowe dla sezonu grzewczego miesiące (ok. 45 % rocznej produkcji energii cieplnej) będą niższe niż w 2021 roku o 8,5%, co w konsekwencji spowoduje, że dla mieszkańców Łomży w 2022 roku utrzymają się na poziomie ubiegłorocznym. 

Inwestycje kołem napędowym

Utrzymanie na dotychczasowym poziomie opłat za ciepło jest możliwe do zrealizowania dzięki podjętym kilka lat temu inwestycjach prowadzonym przez miejską spółkę. 

- Zdecydowanie się na paliwo biomasowe do produkcji ciepła zamiast węgla przynosi duże oszczędności. Wystarczy spojrzeć na cenę ciepła w taryfie dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który to jako jedyny w MPEC-u jest obecnie zasilany w ciepło produkowane z gazu. Różnica w cenie sięga prawie 300%. Należy zauważyć, że gdyby nasza spółka zdecydowała się na produkcję ciepła z gazu, to rachunki za ciepło obecnie byłoby kilkakrotnie wyższe – wyjaśnia Żegalski.

 

 

W MPEC-u w latach 2017-2020 prowadzona była „Rozbudowa Ciepłowni Miejskiej w Łomży o kocioł wodny o mocy 12,5 MW, z wykorzystaniem biomasy jako paliwa”. W 2020 roku rozpoczęły się prace przy zadaniu pn. „Rozbudowa instalacji energetycznego spalania paliw w Ciepłowni Miejskiej w Łomży o wysokosprawny układ kogeneracyjny oparty o kocioł biomasowy”. Ich zakończenie planowane jest w drugiej połowie tego roku. 

Pieniądze zostały w portfelach mieszkańców

Zgodnie z przepisami prawa będzie to tzw. energia ze źródeł odnawialnych, a MPEC skorzysta z 15-letnich dopłat Państwa do jej produkcji. 

- Ponadto tylko z tytułu samych opłat za CO2, od momentu zakończenia pierwszej inwestycji udało nam się zaoszczędzić około 18 mln zł. To oznacza, że te pieniądze zostały w portfelach mieszkańców naszego miasta – podsumowuje prezes miejskiej spółki dodając, że jest to bardzo dobra wiadomość w kontekście ostatnich podwyżek prądu i gazu.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama