Kamery, w które wyposażeni są policjanci mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać dźwięk oraz obraz w systemie szyfrowym. Kamera rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta, który obsługuje urządzenie oraz zapisuje datę i godzinę interwencji.
- Osoby wobec, których podejmowana jest interwencja wiedząc, że są nagrywane kontrolują swoje zachowania zdając sobie sprawę z konsekwencji. Natomiast w przypadku wątpliwości co do sposobu przeprowadzenia interwencji nagranie z kamery pozwoli w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuację – tłumaczy podkomisarz Justyna Janowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży.
Kamery rejestrują zarówno obraz jak i dźwięk, a do mundurów przymocowane są za pomocą bardzo silnych magnesów oraz specjalnej uprzęży, co praktycznie uniemożliwia ich utratę przez funkcjonariuszy w trakcie interwencji.
- Urządzenie nie będzie pracowało non stop podczas służby policjanta, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę. Policjant jest zobowiązany poinformować osobę wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana – wyjaśnia podkomisarz Justyna Janowska.
Po zakończeniu służby, już w jednostce policji funkcjonariusz wstawia kamerę do bazy, gdzie nagrania są zgrywane i archiwizowane w specjalnym systemie informatycznym. Kamery osobiste przyczynią się również do zwiększenia własnego bezpieczeństwa policjantów podczas służby.
Komentarze