Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 01:48
Reklama dotacje rpo

Obwodnica Łomży. Grupa NDI z szansą na budowę

Oferta konsorcjum NDI została uznana za najkorzystniejszą w przetargu, który wyłoni nowego wykonawcę obwodnicy Łomży. Chodzi o prawie 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno, z mostem nad Narwią.
Obwodnica Łomży. Grupa NDI z szansą na budowę

Kolejny przetarg

To drugi przetarg na obwodnicę Łomży. Ma on wyłonić wykonawcę, który zrealizuje inwestycję po odstąpieniu GDDKiA od umowy z włoską firmą TOTO. Poprzedni wykonawca wykonał większość prac projektowych i 12 listopada 2020 r. uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Potem jednak nie poczynił żadnych postępów w zakresie przygotowania frontu robót i mimo dwóch kolejnych wezwań do rozpoczęcia konkretnie wskazanych prac – robót nie rozpoczął. W maju tego roku GDDKiA odstąpiła od umowy z wykonawcą, a 23 lipca ogłosiła nowy przetarg.  15 grudnia wybrana została najkorzystniejsza oferta.

Siedmiu chętnych

W nowym przetargu oferty złożyło siedem firm i konsorcjów. Najniższą cenę za wybudowanie obwodnicy Łomży zaproponowało konsorcjum firm NDI (lider), NDI SOPOT i B4 (partnerzy) - 660,01 mln zł. 

Najdroższą ofertę w przetargu przedstawiło konsorcjum firm PORR (lider), UNIBEP oraz BUDREX (partnerzy) - 795,19 mln zł. Wszystkie złożone oferty miesiły się w szacunkach GDDKiA (971,3 mln zł).   

Od zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty pozostałe firmy biorące udział w przetargu mogą złożyć odwołania. Poprawność przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zostanie skontrolowana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jeżeli odwołań nie będzie, podpisanie umowy z konsorcjum powinno nastąpić na początku przyszłego roku.   

Budowę czas zacząć

Zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania oraz optymalizacja wykonanych wcześniej projektów wraz z wybudowaniem drogi ekspresowej S61, fragmentu drogi krajowej nr 64 oraz całej infrastruktury. Wykonawca ma też uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie i tym samym oddać do użytku obwodnicę Łomży.

Kryteria i warunki

W nowym przetargu GDDKiA wymaga, aby prace projektowe (w zakresie optymalizacji i wykonania brakujących projektów) oraz roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 16 grudnia do 15 marca), natomiast nie wlicza się ich do etapu robót.  

W warunkach przetargu jest kilka istotnych etapów realizacji umowy, tzw. kamieni milowych. Jednym z nich jest udostępnienie do ruchu minimum jednej jezdni S61 (w przekroju 1x2) na całej długości trasy głównej, w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy. Tym samym pierwsze samochody mogłyby przejechać obwodnicą Łomży pod koniec 2023 r. 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama