Ten weekend to właściwie ostatni dzwonek na kupno choinki. Wiele osób wykorzysta ten czas, aby nabyć drzewko, które ozdobi się na Boże Narodzenie. Można to zrobić od razu po kupnie, albo poczekać do wigilii. Wybierając drzewko, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Choinka powinna pochodzić z legalnego źródła. Sprzedawca musi wiedzieć, na jakiej plantacji urosła lub od którego nadleśnictwa kupił drzewko. Leśnicy alarmują, że nadal częstym zjawiskiem jest kradzież choinek z lasu, a to może zakończyć się grzywną, nawet aresztem.
„Decydując się na kupno żywej choinki, warto wiedzieć, że możemy wybrać cięte drzewko lub takie umieszczone w doniczce. Po świętach, jeśli tylko mamy kawałek ziemi do wykorzystania, możemy zasadzić tam naszą choinkę jako piękną ozdobę ogrodu” - podpowiadają Lasy Państwowe i dodają, że trzeba też zastanowić się nad gatunkiem rośliny.
Bardzo popularny jest świerk pospolity, kłujący, nazywany też srebrnym. Można także nabyć sosnę pospolitą oraz jodłę kaukaską. Jakie drzewko wybrać? To zależy od gustu kupującego, ale najdłużej w domu postoi nam jodła, a najsilniej pachnie świerk.„Najtrwalszym drzewkiem ciętym jest świerk kłujący. Odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury – ciepło panujące w pomieszczeniu nie przyczyni się do szybkiego opadnięcia igieł” - radzą leśnicy i wyliczają, że dodatkowym atutem świerka jest specyficzny odcień gałązek, który sprawia, że drzewko prezentuje się znacznie ciekawiej niż świerk pospolity.
„Warto także wspomnieć, że świerk srebrny wydziela bardzo intensywną woń, która unosi się we wnętrzu i przypomina zapach lasu” - argumentują Lasy Państwowe i zauważają, że przez lata w polskich domach co roku królował świerk pospolity. Jednakże jego minusem są szybko opadające igły. „Ten gatunek świerku także charakteryzuje przyjemny, leśny zapach. Jest to stosunkowo niedrogie drzewko” - opisują choinkę LP.
Ostatnimi laty popularna jest jodła kaukaska. Bardzo ładne drzewko o długich i szerokich igłach i ciemnozielonym zabarwieniu. Igły długo utrzymują się na gałązce, a przy tym są miękkie i nie kłują.
Kiedy już się kupi choinkę, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Nie może stać przy grzejniku, piecyku czy kominku. Cięte drzewko powinno zostać umieszczone w stojaku z pojemnikiem na wodę. „Przed wstawieniem do domu powinniśmy przez kilka dni hartować na balkonie, w garażu czy piwnicy. W domu też możemy przedłużyć jego życie. Trzeba je regularnie podlewać i nie wieszać na niej zbyt wielu ozdób. Drzewko można też nawozić” - radzą Lasy Państwowe.
Komentarze