Autobusy elektryczne, które mają trafić do Łomży to pojazdy marki YOTONG, 12 metrowe, niskopodłogowe, jednoczłonowe wraz z wyposażeniem przeznaczone do wykonywania przewozów w publicznej komunikacji miejskiej. Umowę na dostawę elektrycznych autobusów podpisali prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i prezes zarządu Busnex Poland Marcin Kucharski.
- Autobusy są w stu procentach zeroemisyjne, bezpieczne i komfortowe – zapewnia prezes zarządu Busnex Poland Maciej Kucharski.
- Na jednym cyklu ładowania przejadą nawet 400 kilometrów, a ładowane będą w bazie MPK – dodaje prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży Janusz Nowakowski i zaznacza, że do przejścia z oleju napędowego na odnawialne źródła energii spółka przygotowywała się już od kilku lat poprzez m.in. montaż paneli fotowoltaicznych.
Umowa na dostawę elektrycznych autobusów będzie realizowana w ramach projektu pn. "Zrównoważona mobilność miejska w Łomży", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa V. Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 5.4 Strategie niskoemisyjne, Poddziałanie 5.4.1 Strategie niskoemisyjne z wyłączeniem BOF.
- W ramach projektu, na który otrzymaliśmy prawie 30 milionów złotych wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dofinansowaliśmy budowę Centrum Przesiadkowego w naszym mieście – przypomina prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Projekt obejmuje także szereg innych działań takich jak m.in. budowę systemu roweru miejskiego czy wyposażenie ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego.
- Zakup dwóch elektrycznych autobusów to milowy krok w kierunku elektromobilności, którą chcemy systematycznie rozwijać w naszym mieście z pożytkiem dla mieszkańców – mówi zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki i dodaje, że planowane są kolejne przetargi, w ramach których zakupione zostaną kolejne ekologiczne wozy. Docelowo ma być ich 8.
Celem realizowanego projeku jest polepszenie jakości życia mieszkańców poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery przez autobusy i samochody osobowe, rozwój wykorzystania transportu publicznego niskoemisyjnego i niezmotoryzowanego (rowerów, w tym elektrycznych), poprawa dostępności, mobilności i elektromobilności oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Wartość całego projektu opiewa na 43.655.783,52 zł, z czego dofinasowanie wynosi 29.047.649,05 zł.
Komentarze