Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:42
Reklama

Zdjęcia robione smartfonem, jak z profesjonalnego aparatu? To możliwe!

Nie trzeba być posiadaczem lustrzanki, aby robić wysokiej jakości fotografie. Współczesne smartfony wyposażone są w rozmaite rozwiązania techniczne, które nawet amatorom pozwalają tworzyć wyjątkowe obrazy. Aby jednak mogło się tak stać, należy skupić się na kilku szczegółach.
Zdjęcia robione smartfonem, jak z profesjonalnego aparatu? To możliwe!

Autor: iStock

Korzystaj z naturalnego światła

Im jest go więcej, tym efekt będzie lepszy. Doświetlone fotografie charakteryzują się większą ostrością obrazu i mniejszym jego zaszumieniem. Należy unikać jednak ostrego światła słonecznego, padającego wprost na twarze fotografowanych osób, ponieważ pojawi się na nich nienaturalny cień i zniekształcenie rysów twarzy. Robiąc zdjęcia pod słońce warto użyć lampy błyskowej, aby doświetlić kadrowane obiekty i wyrównać poziom jasności z drugim planem. Nowoczesne smartfony wyposażone są również w opcję regulacji balansu bieli. Warto skorzystać z tego ustawienia, aby dostosować parametry aparatu do zastanych warunków oświetleniowych.

Zasada trójpodziału

Urządzenia dostępne obecnie na rynku w większości posiadają możliwość nałożenia na pogląd wirtualnej „siatki”, którą tworzy się poprzez podzielenie kadru na trzy równe części wzdłuż i trzy wszerz, tworząc w ten sposób dziewięć prostokątów. Miejsca, w których przecinają się linie, to tzw. mocne punkty. Udowodniono, że dokładnie w te miejsca kierowany jest w pierwszej kolejności ludzki wzrok i tam powinny znaleźć się elementy fotografii, które chcemy wyeksponować. Warto również zadbać o to, aby poza kluczowymi postaciami czy przedmiotami na drugim planie znalazły się np. elementy krajobrazu. Wyznaczone kreski pomogą również zachować równą linię horyzontu, aby zapobiec przypadkowemu przechyleniu obiektywu.

Czystość obiektywu to podstawa

Zarówno w tradycyjnych aparatach fotograficznych, jak i obiektywach, w które wyposażone są smartfony, kluczowe dla jakości zdjęć jest dbanie o czystość szkła. Nawet mikrozanieczyszczenia mogą spowodować pogorszenie jakości wykonywanych fotografii. Ponadto odciski palców lub kwasowy odczyn deszczu mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia obiektywu lub jego antyrefleksyjnej powłoki. Należy wobec tego regularnie czyścić wrażliwe elementy. W przypadku smartfonów doskonale sprawdzi się np. patyczek kosmetyczny nasączony płynem do monitorów.

Nie bój się eksperymentować

Aparaty fotograficzne dostępne w urządzeniach mobilnych oferują wiele trybów użytkowania. Warto przed wykonaniem zdjęcia wypróbować różne, dostępne możliwości. Może okazać się, że w technologii HDR (zakres jasności porównywalny do widzianego przez człowieka) kadr będzie wyglądał lepiej niż przy ustawieniach automatycznych. Małe obiekty, np. owady, dobrze jest uwieczniać z bliskiej odległości. Pomoże w tym dostępny w wielu modelach tryb makro. Z kolei zdjęcia panoramiczne ułatwią ukazanie tych elementów otoczenia, które nie zmieściły się w podstawowym wymiarze fotografii.  


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama