Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:36
Reklama

Nie używaj tych kropli do oczu. Mogą być groźne dla zdrowia!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że z obrotu w całej Polsce zostały wycofane krople do oczu. Poniżej podajemy wszelkie informacje, które pomogą w zidentyfikowaniu wadliwego produktu leczniczego.
Nie używaj tych kropli do oczu. Mogą być groźne dla zdrowia!

Autor: iStock

Stwierdzono obecność kryształków substancji czynnej

Do systemu Rapid Alert przeznaczonego do niezwłocznego przekazywania informacji o niebezpieczeństwie wpłynęło zgłoszenie od Europejskiej Agencji Leków o wykryciu kryształów substancji czynnej w powszechnie użytkowanej emulsji do oczu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął w obliczu zagrożenia decyzję o natychmiastowym wycofaniu produktu leczniczego z obrotu, o czym poinformował na Twitterze.

„Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie (obecność kryształków substancji czynnej), nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować, gdy jest ono potencjalnie zagrożone” – czytamy w treści dokumentu.

O jaki lek chodzi?

Poniżej przedstawione są szczegółowe informacje dotyczące rzeczonego preparatu. W przypadku, kiedy będą one pokrywały się z zakupionym już przez nas produktem, należy wstrzymać się od ich użytkowania ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na ludzki organizm.

Nazwa produktu: Ikervis (Ciclosporinum), 1 mg/ml, krople do oczu, emulsja
Numer serii: 4N78E
Termin ważności: 05.2023
Podmiot odpowiedzialny: SANTEN Oy, Niittyhaankatu 20, 33720 Tampere, Finlandia

 

[removed][removed]
Należy pamiętać, że niewykorzystanych leków nie wolno wrzucać do kosza na odpady, a jedynie do specjalnych pojemników dostępnych we wszystkich aptekach. W przypadku dodatkowych pytań konsumenci mogą kontaktować się z wojewódzkim odziałem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama