Co roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ustanowione jako upamiętnienie odzyskania przez Polskę wolności po latach zaborów. 11 listopada został wskazany jako dzień zakończenia (w 1918 roku) I wojny światowej i podpisania kapitulacji Niemiec.
Rocznicowe uroczystości były zorganizowane już w 1920 roku, ale miały charakter lokalny i wojskowy. Ograniczały się do przemarszu żołnierzy, a przeglądu pododdziałów dokonywał sam Józef Piłsudski. Z biegiem lat takie wydarzenia zaczęto organizować, poza Warszawą, inne miasta.
W 1937 roku ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości wskazując jednocześnie ten dzień, jako wolny od pracy. Do wybuchu II wojny światowej udało się obchody zorganizować tylko dwa razy. Od 1939 roku, w czasie niemieckiej okupacji, było to niemożliwe.
Po zakończeniu wojny władze nie powróciły do tej tradycji. Wskazały za to Narodowe Święto Odrodzenia Polski (22 lipca) w rocznicę ogłoszenia komunistycznego Manifestu PKWN. To się zmieniło dopiero w 1989 roku, kiedy sejm zdecydował o przywróceniu Narodowego Święta Niepodległości.
Komentarze