Duże znaczenie przypisuje się przedstawicielstwu środowiska osób starszych w samorządzie czyli radom seniorów, które wykorzystując swój głos doradczy, opiniodawczy i inicjatywny mogą wspierać władze lokalne w reagowaniu na potrzeby osób starszych nie tylko w środowisku lokalnym, ale również w regionie i kraju.
Łomżyńska Rada Seniorów współpracuje z ogólnopolskimi organizacjami, które w swoich działaniach reprezentują blisko dziewięciomilionowe środowisko osób starszych.
Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów
Łomżyńska Rada Seniorów jest członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów z siedzibą w Krakowie. Porozumienie powstało w 2015 roku i skupia kilkadziesiąt rad z całego kraju. Jego nadrzędnym celem jest zaszczepienie w społeczeństwie idei powstawania rad seniorów oraz ich demokratycznego wyboru, budowanie spójnego i przemyślanego programu polityki senioralnej, a także wzmocnienie wiedzy, świadomości i umiejętności środowisk senioralnych i ich liderów. Od kilku lat działania rad seniorów zrzeszonych w Porozumieniu koncentrują się wokół prac związanych z przyjęciem zmian w ustawach samorządowych dotyczących rad seniorów, likwidacji barier i utrudnień w pracy rad oraz zwiększenia wpływu na ustawodawstwo parlamentarne w sprawach seniorów.
Wzmocnieniu współpracy rad seniorów służą kongresy lub konwenty organizowane w Krakowie. W trakcie spotkań przedstawiciele rad seniorów z całej Polski mają możliwość wymiany doświadczeń, przedyskutowania problemów z jakimi spotykają się w działalności oraz podjęcia szeregu ważnych decyzji służących wpływowi na bieżącą sytuację społeczną w kraju.
Ostatni Ogólnopolski Konwent Rad Seniorów i Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów odbyły się 27 sierpnia 2021 r. w Krakowie. Szczególnie dużo uwagi poświęcono na nim programom rządowym skierowanym do seniorów oraz toczącej się batalii o nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa w zakresie dotyczącym możliwości powoływania rad seniorów na wszystkich szczeblach samorządu, a także zrównania praw rad seniorów z prawami rad młodzieżowych. Delegaci Konwentu skierowali w tej sprawie wystąpienia do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Przewodniczącej Komisji ds. Polityki Senioralnej Joanny Borowiak oraz Przewodniczącego Komisji ds. Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Tomasza Ławniczuka. Podjęli też uchwały powołujące stałych przedstawicieli do Sejmowych Komisji: ds. Polityki Senioralnej, ds. Zdrowia, ds. Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej a także w sprawie powołania Zespołu eksperckiego ds. monitorowania rządowego programu „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność”.
Wybrano również władze Porozumienia na kolejną kadencję – przewodniczącą została Barbara Szafraniec.
W Konwencie wzięła udział Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej dr. Anna Okońska-Walkowicz, która podkreślała ważność osób starszych dla lokalnych samorządów i możliwość wykorzystania ich „energii, doświadczenia, inspiracji, mądrości i wolnego czasu”.
Łomżyńską Radę Seniorów reprezentowała Przewodnicząca Grażyna Czajkowska.
Komentarze