Pozdrowienia i podziękowania w imieniu wicemarszałka Marka Olbrysia reprezentującego województwo podlaskie na wystawie Expo w Dubaju przekazał organizatorom i uczestnikom Paweł Karwowski, pracownik urzędu marszałkowskiego, osoba z niepełnosprawnością.
- Dziękuję za wysiłek twórczy oraz radość i energię, jaką przekazujecie słuchaczom - przywołał słowa wicemarszałka Paweł Karwowski.
W swoich osobistych refleksjach nawiązał do jednej ze scen znanego filmu "Skazani na Shawshank", którego akcja dzieje się w amerykańskim więzieniu.
- Kraty, mury, uzbrojeni i brutalni strażnicy - w takim otoczeniu więźniowie odbywają wieloletnie wyroki – sprawiedliwe, a niektórzy niesprawiedliwie. Jeden z niesłusznie skazanych pewnego dnia oszukuje strażnika i włącza muzykę operową z głośników. Muzyka ma tak potężną siłę, że jakby znikają kraty, mury i strażnicy, a więźniowie choć przez kilka chwil czują się wolni jak ptaki. Tak samo jest na tym festiwalu. Gdy śpiewacie znika ból, codzienna udręka, ograniczenia... Wszyscy jesteśmy wolni i szczęśliwi - powiedział Paweł Karwowski.
Przegląd, którego inicjatorem był przed laty Franciszek Chrzanowski, ówczesny dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łomży, organizuje obecnie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie przy DPS kierowane przez Krzysztofa Jankowskiego.
- Dziękuję w imieniu Stowarzyszenia za przyjęcia zaproszenia w tych niełatwych dla nas wszystkich czasach – podziękował za obecność uczestnikom Krzysztof Jankowski.
Finansowego wsparcia udzielił organizatorom PFRON, a organizacyjnego władze Łomży.
- Cieszę się, że po roku przerwy nasze miasto może państwa gościć. Przeglądy to wydarzenie, które pozwala osobom z niepełnosprawnościami zaprezentować swój talent – powiedział Andrzej Stypułkowski, wiceprezydent Łomży.
Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali proboszcz Marian Mieczkowski, dyrektor Krzysztof Jankowski oraz Paweł Karwowski.
- Jest to przegląd piosenki religijnej, więc będziemy śpiewać na chwałę Panu. Nasz śpiew ma sięgnąć wysoko, wysoko... Nieba! - stwierdził kapłan.
Z zaraźliwym entuzjazmem i energię w Hali Kultury w Łomży zaprezentowały się zespoły lub soliści z: Białegostoku (placówki z ulicy Baranowickiej i Świerkowej), Choroszczy, Tykocina, Grajewa, Kowali Oleckich, Nasielska, Giżycka, Ostrołęki, Nowej Wsi Ełckiej oraz z DPS, Środowiskowego Domu Samopomocy i Zespół Szkół Specjalnych z Łomży.
Komentarze