Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:05
Reklama

Echa II Podlaskiego Kongresu Rad Seniorów [FOTO]

Pod hasłem „Samorząd i rady seniorów – potrzeba współpracy w Województwie Podlaskim” obradował II Podlaski Kongres Rad Seniorów. Przedstawiciele 15 rad seniorów spotkali się 7 i 8 września 2021 r. w Supraślu, aby wziąć udział w debatach, prelekcjach i warsztatach służących wzmocnieniu roli rad, pogłębianiu wiedzy, wymianie dobrych praktyk, dających inspiracje do dalszych działań. A wszystko to dla dobra środowiska osób starszych i budowania pozytywnych relacji z samorządem.

Autor: Teresa Wysocka–Kluczny

W wydarzeniu wziął udział Tomasz Madras, Wicewojewoda Podlaski, który odczytał list Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, skierowany do uczestników kongresu. Pani minister zapewniła w nim, że jednym z ważniejszych obszarów polityki rodzinnej realizowanej przez obecny rząd – jest polityka senioralna. 

„(…) to programy wspierające seniorów w zakresie usług oraz aktywności. To m.in. program Aktywni+, którego celem jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. (…). Realizowane programy dotyczą m.in. wspierania seniorów w ich aktywności społecznej, pomagają ludziom starszym wyjść z wykluczenia cyfrowego” – napisała Pani minister.

Marszałka Województwa Podlaskiego reprezentowała Agata Puchalska, Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Zaprosiła członków rad seniorów do kontaktu i współpracy z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, który stara się wspierać wszelkie inicjatywy realizowane na rzecz osób starszych.

Agnieszka Aleksiejczuk, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiła  propozycję udziału w bezpłatnych szkoleniach z obsługi komputera i Internetu, możliwości rozwoju własnego hobby oraz bezpieczeństwa w Internecie, realizowanych w ramach projektu „Cyfrowe Podlaskie”. 

O potrzebie spotkań, wymianie doświadczeń, polityce senioralnej w województwie mówiła Elżbieta Rajewska–Nikonowicz, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku. 

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, Barbara Szafraniec podkreślała wagę polityki senioralnej, potrzebę powoływania i współpracy rad na szczeblu regionalnym i krajowym m.in. w zakresie nowelizacji ustaw samorządowych dających radom seniorów szersze kompetencje, a samorządom – ustawową możliwość ich powoływania na szczeblu powiatu i województwa.

Uczestnicy kongresu wzięli też udział w warsztatach, m.in. z zakresu unikania konfliktów w zespole, współpracy rad z samorządem, Design Thinking. Seniorzy mieli też okazję obejrzeć robota Photon i poznać jego możliwości w pracy z osobami starszymi. 

Ośrodek Wspierania Podlaskich Rad Seniorów uhonorował najbardziej aktywne rady seniorów. Nagrody i statuetki otrzymały: Rada Seniorów Miasta Augustów, Rada Seniorów Gminy Supraśl i Miejska Rada Seniorów w Sejnach. Wyróżnienie specjalne otrzymała Rada Seniorów w Dąbrowie Białostockiej.

Maria Lauryn z Suwałk, Członek Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, Sekretarz Zarządu Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego podzieliła się swoimi doświadczeniami z działalności rad seniorów, a Grażyna Czajkowska, Przewodnicząca Rady Seniorów z Łomży, Wiceprzewodnicząca Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego omówiła aktualny stan prawny, podstawy funkcjonowania i zadania rad oraz nakreśliła stan prac w Sejmie nad nowelizacją ustaw samorządowych w zakresie rad seniorów.

Ważnym punktem Kongresu była debata „Rady seniorów – pomoc czy kłopot?”. Toczyła się ona wokół problemów i korzyści związanych z funkcjonowaniem rad seniorów, ale z punktu widzenia samorządu. Wzięli w niej udział zaproszeni samorządowcy. Swoje spostrzeżenia i doświadczenia przedstawili też członkowie rad uczestniczący w kongresie.

Uczestnicy kongresu podpisali także dwa stanowiska. W pierwszym zaapelowano do społeczności naszego regionu o jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko COVID – 19. Drugie podpisane stanowisko to prośba do Marszałka Województwa Podlaskiego o utworzenie Podlaskiego Centrum Międzypokoleniowego, w którym mogłyby się odbywać działania inspirujące współpracę aktywnych grup społeczników: spotkania, seminaria, szkolenia, konferencje. 

Na Kongresie Łomżyńską Radę Seniorów reprezentowali: Janina Surowik, Waldemar Ireneusz Cieślik, Jan Przybylski i Grażyna Czajkowska, a Urząd Miejski – Beata Gałązka.

Organizatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie Szukamy Polski, Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego i Ośrodek Wspierania Podlaskich Rad Seniorów. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie. 

 

Grażyna Czajkowska

Przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama