Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:35
Reklama

Kto triumfuje, a kto się żegna? Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych

Jak wyglądałoby poparcie dla poszczególnych ugrupowań politycznych, gdyby Polacy mieli oddać teraz na nie swój głos? Na to pytanie odpowiedziało przeprowadzone w ostatnich dniach badanie.

Autor: gov.pl

„Na którą z partii oddał(a)byś swój głos?”

W badaniu przeprowadzonym przez Kantar pomiędzy 9 a 11 września br., na zlecenie TVN24, Polacy usłyszeli w słuchawkach swoich telefonów pytanie o to, na którą z partii oddaliby swój głos. Wyniki prezentują się następująco:

30 proc. respondentów odpowiedziało, że na ich poparcie mogłaby liczyć Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska, co wskazuje na stosunkowo pewną pozycję Jarosława Kaczyńskiego w dalszej walce o władzę nad państwem.

Drugie miejsce przypadło z kolei Koalicji Obywatelskiej, której do pierwszego miejsca na podium zabrakło jedynie 6 punktów procentowych, bowiem 24 proc. ankietowanych wskazało, że oddałoby swój głos na sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i partii Zieloni.

Jedynie 14-procentowym wynikiem musi zadowolić się Polska 2050 Szymona Hołowni, która w zestawieniu znalazła się na trzecim miejscu.

Na poparcie 8 proc. pytanych może liczyć Konfederacja Wolność i Niepodległość. Lewica, czyli politycy Wiosny, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i partia Razem, otrzymaliby głos zaledwie 5 proc. osób, które wzięły udział w ostatnim badaniu. 3 proc. poparcia przypadło Koalicji Polskiej i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Na samym końcu znalazła się partia Kukiz’15, na którą zagłosowałby tylko 1 proc. respondentów. Najgorszy wynik osiągnęło Porozumienie, które nie otrzymało żadnego głosu.

15 proc.  ankietowanych nie umiało lub nie chciało wskazać żadnego z ugrupowań.

Bez większych zmian

Stacja telewizyjna, która zleciła wykonanie badania, porównała wyniki do podobnego badania przeprowadzonego w lipcu br. Okazuje się, że Polacy są wierni swoim przekonaniom, ponieważ różnice wynosiły wówczas nie więcej niż dwa punkty procentowe dla każdej z partii. Oznacza to, że poprzednia ankieta przyniosła niemal identyczny obraz preferencji potencjalnych wyborców.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama