Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:03
Reklama dotacje rpo

Zamordowany za to, że kochał Boga i ojczyznę Rotmistrz Witold Pilecki. Tablica upamiętniająca postać zawisła na Starym Rynku [FOTO]

Na jednej ze ścian kamienic Starego Rynku odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca rotmistrza Witolda Pileckiego. Ufundował ją Antoni Sokołowski.
Zamordowany za to, że kochał Boga i ojczyznę Rotmistrz Witold Pilecki. Tablica upamiętniająca postać zawisła na Starym Rynku [FOTO]

Tablica znajduje się na budynku przy Starym Rynku 2 w Łomży. Uroczyste odsłonięcie poprzedziła Msza św. w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Krzywe Koło 3 w intencji rotmistrza Pileckiego, Ojczyzny i żołnierzy podziemia niepodległościowego.

- To człowiek, który wskazał nam drogę, poniósł sztandar wszystkich Żołnierzy Wyklętych. Zasługuje na to, żeby o nim pamiętać i upamiętniać tych, których szczątki nie zostały odkryte – mówił Antoni Sokołowski inicjator oraz fundator upamiętniającej tablicy Witolda Pileckiego.

Rotmistrz Witold Pilecki ma już w Łomży swoją ulicę. Z kolei w 2018 r. odsłonięty został jego pomnik. To już trzecie upamiętnienie jego postaci w naszym mieście.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, mieście w północno-zachodniej Rosji. Pochodził z patriotycznej rodziny. Od lat nastoletnich angażował się w działalność konspiracyjną. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie Auschwitz. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holocauście. Po wojnie oskarżony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Został stracony poprzez strzał w tył głowy 28 maja 1948 w więzieniu na Mokotowie. Miejsce jego pochówku jest ciągle nieznane. Grób symboliczny znajduje się w Kwaterze na "Łączce". Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama