Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:22
Reklama dotacje rpo

Widzisz modliszkę? Zrób jej zdjęcie

Wybierając się na weekendowy spacer, możesz spotkać na swojej drodze owada, który w Polsce objęty jest ochroną. Naukowcy apelują, aby pomóc im w obserwacji ekspansji tego gatunku. Wystarczy zrobić zdjęcie.
Widzisz modliszkę? Zrób jej zdjęcie

Autor: iStock

Badacze przyglądają się modliszce

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Łódzkim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego zaobserwowali, że spotykana dotychczas bardzo rzadko modliszka, teraz pojawia się na terenie miast znacznie częściej. Najtrudniej spotkać owada na północy kraju. Prof. Agnieszka Soszyńska-Maj, przewodnicząca Łódzkiego Oddziału PTE zauważyła wśród internautów wzmożone zainteresowanie tymi ciepłolubnymi stworzeniami. Korzystając z tego, że łodzianie chętnie dzielą się fotografiami napotkanych modliszek, apeluje o rozpowszechnienie tego trendu.

„(…) Jeżeli ktoś zauważy modliszkę w mieszkaniu, na balkonie, w parku, na łące, na działce, w ogródku - proszę, żeby zrobił zdjęcie (jeśli to możliwe) oraz wpisał miejsce i datę w poście na Facebooku, na stronie Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.” – czytamy w informacji prasowej cytowanej przez Polską Agencję Prasową. Apel skierowany jest w szczególności do mieszkańców Łodzi i okolic. Tam, ze względu na wysokie temperatury oraz popularne w ostatnim czasie łąki kwietne, możliwe jest zwiększenie występowania modliszek. Tamtejsi badacze chcą nawet stworzyć specjalną mapę, która pomoże monitorować rozwój ich populacji w tym rejonie.

Modliszka nie jest groźna

Choć jej wygląd może budzić niepokój, modliszka w żaden sposób nie zagraża człowiekowi. Wbrew powszechnej opinii, rzadkością jest również sytuacja, w której samica pozbawia głowy samca. Owady są charakterystyczne i mogą mierzyć nawet 9 cm. Zakazane jest ich hodowanie, a każda spowodowane wobec nich zagrożenie może zakończyć się ukaraniem, gdyż od 1984 r. są objęte w Polsce ścisłą ochroną. Gatunek ten został również ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako zagrożony wyginięciem.  


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama