Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:55
Reklama

Straż miejska zyska nowe uprawnienia. Będzie karała za prędkość

Już za kilka dni miejscy strażnicy będą mieli w ręku nowe narzędzie do karania osób jeżdżących za szybko. Kogo będą mogli zatrzymać, w jakiej sytuacji i jakiej wysokości mandat grozi za wykroczenie?

Autor: iStock

Zmiany w prawie, które wejdą w życie 30 sierpnia, to efekt nowelizacji przepisów, mającej miejsce jeszcze w maju. Minister spraw wewnętrznych niedługo później wydał rozporządzenie, które daje strażnikom gminnym i miejskim nowe uprawnienia, a dokument nabierze mocy prawnej właśnie za kilka dni.

Żeby jednak zrozumieć, o co chodzi, trzeba przywołać obowiązujące zasady poruszania się UTO, czyli urządzeniami transportu osobistego, do których zaliczają się np. elektryczne deskorolki. Nowe prawo uregulowało kwestie używania takich środków transportu. Można z nich korzystać na ścieżkach rowerowych lub – w przypadku hulajnóg - na wyznaczonych do tego pasach na jezdni. Dopuszczalna jest także jazda po chodniku, ale pod pewnymi warunkami. Użytkownik musi pamiętać, że nie może poruszać się za szybko i na takim szlaku pieszy ma zawsze pierwszeństwo. Przepisy wskazują, że ma to być prędkość zbliżona do prędkości poruszania się na nogach.

W innym przypadku można zostać ukaranym mandatem. Prawo do tego ma wyłącznie policja. To jednak się zmieni, bo od 30 sierpnia taką możliwość zyskają strażnicy gminni i miejscy.  Przewidziany mandat może wynieść od 20 do 500 złotych. Z jaką prędkością ma poruszać się osoba na hulajnodze lub innym UTO? Strażnicy miejscy już wskazują, że to ok. 6 km na godzinę. Nie będą jednak robić specjalnych pomiarów. Ustalając, czy doszło do wykroczenia, będą opierać się na własnej ocenie sytuacji. 

Inne zasady

* Na hulajnodze elektrycznej mogą jeździć osoby w wieku 10-18 lat, o ile mają kartę rowerową albo prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Osoby pełnoletnie mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych bez konieczności posiadania uprawnień. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat, powinny jeździć na hulajnogach elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i tylko pod opieką dorosłych.

* Maksymalna dozwolona prędkość dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h. Na chodniku i na drodze dla pieszych należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

* Zabroniona jest jazda w stanie nietrzeźwości i w stanie po użyciu alkoholu (albo podobnie działającego środka).

* Nie wolno czepiać się pojazdów, przewozić na hulajnodze drugiej osoby, zwierzęcia lub ładunku, jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, ciągnąć za hulajnogą sanek, osoby na wrotkach, rolkach, itp.

* Hulajnogę elektryczną można zostawiać w wyznaczonych miejscach, a także parkować równolegle do krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni – pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych to co najmniej 1,5 metra.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama