Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:12
Reklama

Pomnik Bitwy Warszawskiej w Jabłonce Kościelnej [FOTO]

Czarnej tablicy z "wygrawerowanym" na biało fragmentem słynnego obrazu Wojciecha Kossaka ukazującego Bitwę Warszawską strzeże z cokołu srebrzysty orzeł. Taki, jaki towarzyszył polskim żołnierzom w1920 roku. W odsłonięciu monumentu w Jabłonce Kościelnej (gm. Wysokie Mazowieckie) wzięli m. in. udział Marek Malinowski z zarządu województwa podlaskiego oraz Łukasz Siekierko, wiceprzewodniczący Sejmiku.
Pomnik Bitwy Warszawskiej w Jabłonce Kościelnej [FOTO]

- Gratuluję i dziękuję samorządowym władzom gminy, że kultywują pamięć o 1920 roku. Ci, którzy wtedy bronili ojczyzny, kształtowali w okresie międzywojennym polską myśl naukową i społeczną, kulturę, a także kształcili kolejne pokolenia Polaków łącznie z tym, które długo po drugiej wojnie światowej tworzyło Solidarność i przyczyniło się do prawdziwej niepodległości po 1989 roku - powiedział Marek Malinowski, przedstawiciel zarządu województwa.

Pomnik poświęcony Bitwie Warszawskiej (za kilka dni przypada 101 rocznica tego wydarzenia) powstał w centrum Jabłonki Kościelnej z inicjatywy wójta gminy Wysokie Mazowieckie Krzysztofa Krajewskiego i przewodniczącego Rady Gminy Sławomira Misiewicza. Przedstawia motyw "Cudu nad Wisłą" na przedpolach Warszawy, znany w polskiej kulturze. Ale także nazwa Jabłonka Kościelna zapisała się w historii wojny polsko - sowieckiej.

- Od 2 do 4 sierpnia 1920 roku 34. pułk piechoty walczył  tu z wojakami bolszewickimi idącymi na Warszawę. Przypłacił to utratą prawie całego stanu. Przeżył tylko co czwarty żołnierz - karty historii przywoływał wójt Krzysztof Krajewski.

W uroczystości wziął udział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.              

- Dobrze, że po 100 latach kolejne pokolenia pamiętają o naszych pradziadach , którzy walczyli o wolną Polskę i często oddawali za nią życia - powiedział Dariusz Piontkowski.

Z podziękowaniami za hołd bohaterom pospieszył także wojewoda Bohdan Paszkowski. Szczególne jednak znaczenie miała uroczystość dla kolejnej grupy uczestników. Senator Jacek Bogucki, posłowie Aleksandra Szczudło i Stefan Krajewski, wiceprzewodniczący Sejmiku Łukasz Siekierko, liczni samorządowcy powiatu wysokomazowieckiego, miast i gmin go tworzących -  wszyscy wywodzą się z tego regionu. Przypominali, że o bitwie pod Jabłonką Kościelną rozmawiali w rodzinnych domach, z dziadkami, rodzicami, sąsiadami. Dla nich pomnik Bitwy Warszawskiej jest częścią "historii żywej".     



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama