- Wypełnia nas radość z przepięknych fotografii, wyrażających głębię uczuć i utożsamienie się z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nasi laureaci oddali cząstkę swej artystycznej duszy. Dziękujemy im, że mieli odwagę, by pokazać światu swój potencjał i wrażliwość. Wszystkie prace są wyjątkowe, dlatego czujemy się spełnieni jako inicjatorzy I Konkursu Fotograficznego dla ludzi z pasją, amatorów i profesjonalistów. Fotografie oddają indywidualizm autorów, ale łączy je hasło „Ja tu jestem- szanuj mnie” oraz empatia, tolerancja i solidaryzacja z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami – mówi Agnieszka Wądołowska z Fundacji Dr Otis.
I miejsce z wyjątkowym zdęjciem ,,Chwila zadumy” zdobyła grupa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce: Pani Grażyna Tymoszuk, Marta Kawrygo-Leonowicz, Ewa Wińska oraz Oliwia B. Bilmin. Fotografia obrazuje chłopca zapatrzonego w świat przed nim, pełnego powagi, dostojeństwa i pewności siebie. II miejsce zajęła Pani Katarzyna Oweska - Góral, która zgłosiła fotografię „O poranku”. Uwieczniła swojego syna Franciszka, ucznia Szkoły Podstawowej Specjalnej Dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi Fundacji DR OTIS w Łomży, który stoi zanurzony w swoich myślach na łonie natury otaczającej go zewsząd. Franek jest jej centralnym punktem, a reszta stanowi jego uzupełniające tło. Razem tworzą nieskazitelną i harmonijną stałość. Trzecie miejsce zajęły dwie fotografie: „Nasz wspólny, wodny świat” autorstwa Doroty Krawczyńskiej oraz „Świat dziecka z autyzmem” Andrzeja Skrodzkiego. Oba zdjęcia są wspaniałym dziełem sztuki. Pierwsza fotografia ukazuje dwoje młodych ludzi: dziewczynkę i chłopca spędzających czas wśród lśniących, niebieskich przepięknych rybek znanych z bajki „Gdzie jest Dory?”- pokolców królewskich. Oboje są zafascynowani obserwowanym światem pomimo różnic w jego odbiorze powodowanym niepełnosprawnością chłopca. Drugie zdjęcie przedstawia dziewczynkę: córkę Pana Andrzeja, która z radością na twarzy bawi się w okrągłym otworze na placu zabaw. Szczęście z beztroskiego spędzania czasu wydobywa się na pierwszy plan ujęcia.
Wyróżnione zostały prace Lucyny Śliżewskiej „Ważne sprawy” oraz Marii Skrodzkiej „Z autyzmem w przyszłość”. Pierwsze zdjęcie przedstawia chłopca z dłuższymi, blond włosami o imieniu Joachim. Starannie wykonuje on pracę plastyczną: orła w godle Polski. Pomimo swego zaburzenia wartość, taka jak: patriotyzm jest dla niego ważna. Druga z wyróżnionych fotografii jest ciepła i bije od niej miłość: miłość matki i córki, miłość bezwarunkowa, której autyzm nie jest w stanie zmienić. Kobiety stoją razem, wtulone w siebie, ich oczy się spotykają.
- Rozpiera Nas duma, że tak wiele osób, firm i organizacji włączyło się i faktycznie tworzyło to wydarzenie. Dla nas jako Fundacji, która za priorytet ma niesienie pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób, a także działalność na rzecz niepełnosprawnych jest to niezwykle istotne. Dziękujemy z całego serca sponsorom, bez których nie udałoby się zorganizować I Konkursu Fotograficznego dla ludzi z pasją, amatorów i profesjonalistów: współorganizatorowi Urzędowi Miasta Łomża, Prezydentowi Miasta Łomża dr Mariuszowi Chrzanowskiemu, Okręgowej Spółdzielni Mleczarska Piątnica, firmie Ubezpieczenia AK Agnieszka Kuczyńska, Zabielski Zabezpieczenia Łomża, Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej Maciejowi Borysewiczowi, Wójtowi Gminy Piątnica Arturowi Wierzbowskiemu, Hexa Bankowi Spółdzielczemu w Piatnicy, Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier w Łodzi, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz Miss Ziemi Łomżyńskiej. Zapraszamy na wystawę do samego centrum miasta, by w niezwykłej aranżacji dawnej Hali Targowej ujrzeć efekty starań autorów fotografii – podsumowuje Agnieszka Wądołowska z Fundacji Dr Otis.
Wystawę oglądać można w Hali Kultury, ul. Stary Rynek 6 w Łomży do końca sierpnia.
Komentarze