Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek ogłosiła upadłość na początku marca. Jednak z problemami finansowymi borykała się od dłuższego czasu. W 2020 roku przechodziła proces restrukturyzacji Wówczas na horyzoncie pojawił się kupiec. Miał być nim Laktopol. Firma złożyła ofertę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Urząd zgodę wydał w styczniu, ale sąd umorzył postępowanie restrukturyzacyjne, co przekreśliło dalsze starania Laktopolu. Upadłość spółdzielni była więc formalnością. W okresie restrukturyzacji dług spółdzielni oszacowano na 240 milionów złotych. Dziś sięga on około 300. Z gigantycznymi długami zostali rolnicy, którzy są udziałowcami Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. W związku z bankructwem zakładu 900 rolników miałoby spłacić 20 milionów złotych długu.
Dzięki staroniom posła Lecha Antoniego Kołakowskiego rząd uruchomi pomoc finansową dla tych rolników (producentów rolnych), którzy w latach 2019 - 2020 co najmniej raz sprzedali mleko do danego podmiotu i nie otrzymali za nie zapłaty, w związku z tym, że pomiot, do którego je sprzedali upadł. Wysokość pomocy nie będzie mogła być wyższa niż 80% kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż mleka.
Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów przewidują również udzielenie pomocy finansowej rolnikom (producentom rolnym) w wysokości do 40. tysięcy złotych na jednego rolnika, na sfinansowanie udziałów (wpłaty niewypłaconej części udziałów) w podmiotach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych. W tym przypadku obowiązywała będzie analogiczna procedura, jak w przypadku pomocy finansowej za mleko.
Wnioski o pomoc rolnicy będą mogli składać do 15 sierpnia do powiatowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularze wniosków o pomoc będą dostępne na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Komentarze