Te i podobne czynniki zakłócają poczucie bezpieczeństwa i estetyki miejsc, w których żyjemy. Za pomocą specjalnego narzędzia możemy anonimowo zgłosić problem i wpłynąć na poprawę sytuacji.
Krajowa Mapa Zagrożeń
Niektóre problemy społeczne wymagają interwencji służb. Numery alarmowe przeznaczone są do zgłaszania sytuacji nagłych, dlatego nie zawsze wiemy, jak poprosić o pomoc. Wychodząc naprzeciw społecznym potrzebom, policja we współpracy z Urzędem Geodezji i Kartografii stworzyła narzędzie, które pozwala anonimowo zgłaszać wszelkie zagrożenia i naruszanie społecznych zasad. Krajowa Mapa Zagrożeń to interaktywna plansza, dzięki której możemy wspólnie kreować bezpieczeństwo w otaczającej nas przestrzeni. Aktualnie w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 86 tysięcy takich zgłoszeń.
Jakie tematy można poruszyć?
Twórcy aplikacji utworzyli kategorie, które odpowiadają tematyce najczęściej poruszanych problemów. W większości są to wątki, z którymi spotykamy się codziennie w naszym otoczeniu. Wśród nich wyróżniono m.in.:
- akty wandalizmu,
- dzikie wysypiska śmieci,
- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,
- miejsca niebezpieczne na wodach,
- nielegalne rajdy samochodowe,
- nieprawidłowe parkowanie,
- niewłaściwa infrastruktura drogowa,
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
- używanie środków odurzających,
- zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych,
- znęcanie się nad zwierzętami,
- zła organizacja ruchu drogowego,
- żebractwo.
Jak zgłosić zagrożenie?
Wystarczy wejść na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. W lewym, dolnym rogu znajduje się czerwony przycisk z symbolem „+”. Po kliknięciu w niego, otworzy się formularz zgłoszeniowy. Aplikacja poprosi nas o wybranie kategorii problemu, czasu i miejsca jego występowania, opisanie dodatkowych uwag oraz ew. dołączenie zdjęć. Udzielenie informacji zajmuje zaledwie kilka chwil, a system nie wymaga podania danych osobowych, co gwarantuje pełną anonimowość. Po dodaniu zgłoszenia, pokazuje się komunikat o jego przyjęciu. Policjanci podejmują działanie w ciągu 7 dni. Czas ten może wydłużyć się, jeśli będzie wymagała tego sytuacja.
Komentarze