Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:24
Reklama dotacje rpo

Rozwój Lokalny z Funduszy Norweskich w Łomży - [VIDEO]

Miasto Łomża otrzymało ponad 3.500.000 euro dofinansowania z Funduszy Norweskich. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację II etapu nadnarwiańskich bulwarów. Uroczyste przekazanie czeku przez sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budę odbyło się w Porcie Łomża, podczas konferencji prasowej.
Rozwój Lokalny z Funduszy Norweskich w Łomży - [VIDEO]

Łomżyński wniosek o dofinansowanie w konkursie "Rozwój Lokalny” konkurował z ponad dwustoma z całej Polski.

- Cieszymy się, że Łomża jest beneficjentem tego projektu. Kwota, którą otrzymuje miasto z pewnością przyczyni się do rozwoju tego pięknego miejsca - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda podczas konferencji prasowej, dziękując jednocześnie pracownikom Urzędu Miejskiego za pracę włożoną w przygotowanie wniosku.

Program "Rozwój Lokalny” finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Ma na celu wsparcie samorządów średnich miast we wzmocnieniu spójności społecznej i gospodarczej, poprzez kompleksowe działania nakierowane na podniesienie jakości środowiska naturalnego, dostępności i standardu życia mieszkańców oraz zatrzymania negatywnych trendów depopulacyjnych.

Władze Łomży zgłosiły do tego programu projekt pn. "ŁOMŻA – Miasto, w którym żyję i pracuję”. Głównym działaniem w ramach realizacji projektu będzie budowa II odcinka bulwarów nad rzeką Narew wraz z zagospodarowaniem plaży miejskiej, na odcinku od Portu Łomża do mostu Majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala.

- To wsparcie jest niezwykle ważne. Sprawi, że nasze miasto będzie jeszcze szybciej się rozwijało, także turystycznie. W planach jest m.in. budowa ciągu pieszego ze ścieżką rowerową, placu zabaw, plaży miejskiej, a nawet parku linowego - wyliczał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dziękując w imieniu mieszkańców za otrzymane fundusze zapewnił jednocześnie, że miasto będzie aplikowało o kolejne środki na rozwój.

W konferencji prasowej wziął udział również poseł Lech Antoni Kołakowski.

- Gdy patrzymy na dzieje Łomży dostrzegamy w nich okresy wzlotu, rozwoju, ale też trudne lata, na które mieszkańcy miasta nie mieli wpływu. Dwadzieścia lat temu Łomża straciła status miasta wojewódzkiego, co znacznie osłabiło możliwość pozyskiwania środków. Ten trudny czas jednak minął – mówił poseł Kołakowski. – Dzięki wielkim inwestycjom rządowym możemy rozwijać nasze piękne miasto – dodał i przypomniał trwające inwestycje, takie jak: Via Baltica, szprycha kolejowa, którą udało się przybliżyć do Łomży, dzięki czemu do Warszawy będzie można dojechać w godzinę i pięć minut. - To właśnie rządowe inwestycje mogą przywrócić rozwój tego miasta, jego siłę gospodarczą, bo Łomża to spokojne miejsce do życia i pracy – podkreślał poseł Kołakowski zwracając się do wiceministra Waldemara Budy. - Dlatego, by lokalne samorządy mogły się rozwijać wsparcie rządowe jest niezbędne, takie jak to, z którego miasto Łomża korzysta. Chcę podziękować wszystkim dotychczasowym prezydentom, radom miasta i przyjaciołom Łomży, za to że zabiegali o nasze miasto i jego rozwój. Dowodem tego jest dzisiejsza uroczystość i dofinansowanie dobrze napisanego wniosku - podsumował poseł Lech Antoni Kołakowski.

Prace nad opracowaniem zarysu projektu w ramach Programu "Rozwój Lokalny” samorząd Łomży rozpoczął w czerwcu 2019 roku. W tym czasie m.in. przeprowadzono badania ankietowe wśród mieszkańców, omówiono program z Radą Gospodarczą, odbyły się wywiady grupowe z liderami instytucji publicznych, liderami społecznymi, przeprowadzono pogłębione badania ankietowe wśród grup łomżyńskiej młodzieży maturalnej oraz wśród lokalnych przedsiębiorców. Zbierano także pomysły dla Łomży wśród mieszkańców, przeprowadzono analizę SWOT-SRGG uwzględniającą zasoby i produkty miasta, profil miasta i sytuację podobnych miast oraz kluczowe czynniki rozwoju wynikające ze specyfiki miasta, a także badano zadowolenie klientów Urzędu Miejskiego. W październiku ub.r. podpisano list intencyjny z Gminą Piątnica wyrażający wolę współpracy w przygotowaniu i realizacji projektu pn. "ŁOMŻA – Miasto, w którym żyję i pracuję”.

Wartość projektu wynosi 42,5 mln zł, a otrzymane dofinansowanie to ponad 15 mln zł.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama