15 czerwca 1418 roku Łomża z rąk księcia Janusza I otrzymała prawa miejskie. Przywilej lokacyjny wprowadzał oddzielny okręg sądowy i administracyjny, uwalniał miasto od wszelkiej jurysdykcji urzędników książęcych, a co za tym idzie, od wszelkich ciężarów i danin na rzecz księcia. Łomża otrzymała uwolnienie od ceł, prawo wzniesienia łaźni, postrzygalni i wagi oraz łąki na Parskach koło Jednaczewa.
Upamiętnienie tego wydarzeń rozpoczęto od Mszy Świętej w Łomżyńskiej Katedrze, której przewodniczył Ks bp. Janusz Stepnowski.
-My wszyscy Drodzy Bracia i Siostry codziennie do Pana zanosimy modlitwy o to, aby to miasto rozwijało się. I widzimy już na horyzoncie taką szansę. Mamy nadzieję, że tu ludzie będą się osiedlać z racji na pewien styl życia. Nie jest to ten styl życia warszawski, zaganiany, w którym na nic nie ma czasu. Tu w Łomży życie toczy się innym rytmem, niż w wielkich ośrodkach Polskich czy Europejskich. I za to Bogu dziękujemy, że możemy żyć własnym stylem i własnym rytmem – mówił podczas Mszy Świętej w intencji mieszkańców miasta w Katedrze Łomżyńskiej Ks bp. Janusz Stepnowski, Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej i otwarcie Hali Kultury
Po Mszy Świętej w Hali Kultury odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, w trakcie której nastąpiło oficjalne otwarcie obiektu.
- O tych ważnych, historycznych wydarzeniach musimy przypominać i pamiętać. Nie mniej jednak świętując kolejne dni miejskości należy też patrzeć w przyszłość. Jako prezydent wraz z radnymi Rady Miejskiej staramy się robić wszystko, żeby nasze miasto się rozwijało, stawało się coraz piękniejsze, z coraz bogatszą ofertą kulturalną, sportową czy infrastrukturalną. Takim przykładem jest niewątpliwie właśnie otwarta oficjalnie Hala Kultury. Zaniedbany do niedawna budynek w samym centrum Łomży zamienił się w nowoczesny obiekt, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Czekaliśmy na to wiele lat – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Na przebudowę zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury w Łomży wraz z jej wyposażeniem władze Łomży pozyskały prawie 10 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całego projektu wyniosła około 18 mln zł.
Zmodernizowana Hala Kultury posiadała salę wielofunkcyjną z zapleczem (na parterze) oraz salę do podejmowania działań interdyscyplinarnych (w podziemiu). Na piętrze zlokalizowane są sale spotkań z przestrzenią wystawienniczą, hol na wystawy z komunikacją, a także antresole. Ponadto w hali do dyspozycji mieszkańców jest punkt informacji turystycznej, a w przeszklonych jatkach wokół hali będą mogły powstawać galerie prezentujące sztukę młodych. W Hali Kultury znaleźć ma się także klubokawiarnia, na którą jak poinformował Mariusz Chrzanowski miasto już ogłosiło przetarg.
- Chociaż dziś uroczyście otwieramy Halę Kultury, jako prezent dla naszych mieszkańców na Dni Łomży, to z obiektu można korzystać już od połowy marca – przypomniał Mariusz Chrzanowski przekonując, że wszystkim zależy na tym, by obiekt funkcjonował przez cały rok i był chętnie wykorzystywany przez mieszkańców.
W uroczystej Sesji Rady Miejskiej udział wzięli także parlamentarzyści, senator Marek Adam Komorowski oraz poseł Lech Antoni Kołakowski oraz samorządowcy, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś oraz przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski, wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński, starosta powiatu łomżyńskiego Lech Szabłowski oraz delegacje miast partnerskich miasta Łomża, od których popłynęło wielu ciepłych słów i gratulacji zarówno kolejnej rocznicy nadania praw miejskich, jak i otwarcia Hali Kultury.
Odczytany został także listy okolicznościowy od wicepremiera Piotra Glińskiego oraz posła na Sejm Stefana Krajewskiego.
Komentarze