Nagrody Prezydenta Miasta Łomża za szczególne dokonania w dziedzinie kultury
Po oficjalnym otwarciu Hali Kultury przyznane zostały Nagrody Prezydenta Miasta Łomża za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Powędrowały one do:
Księdza Tomasza Grabowskiego, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Łomży placówki, którego organem prowadzącym jest Diecezja Łomżyńska. Muzeum zostało zorganizowane na przełomie 2011 i 2012 roku. W kwietniu 2012 roku, w obecności władz kościelnych i władz świeckich, placówka została oddana do użytku dla zwiedzających. Muzeum wpisało się w paletę instytucji kulturalnych Łomży, a także Polski. Organizowane systematycznie wystawy, unikatowa w skali miast i województwa ekspozycja stała, a także wydany w 2017 roku profesjonalny katalog zbiorów przyciągają zwiedzających. Muzeum Diecezjalne to młoda placówka, która w sposób trwały wpisała się w pejzaż kulturalny miasta i stanowi też dobrą reklamę naszego grodu na zewnątrz. Organizatorem placówki z ramienia diecezji i prowadzącym jej działalność jest właśnie ksiądz Tomasz Grabowski. Do nagrody został on nominowany przez Łomżyńską Kurię Diecezjalną.
Joanny Klamy od 2009 roku instruktora do spraw teatru w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Joanna Klama jest założycielką Teatru Aktywnego, z którym przygotowała ponad 20 premier. Grupę tworzy młodzież z łomżyńskich szkół średnich i podstawowych. W spektaklach, które wspólnie przygotowują, często podejmują trudne i drażliwe tematy, ponieważ wychodzą z założenia, że sztuka ma nie tylko bawić, ale również, ponieważ wychodzą z założenia, że sztuka ma nie tylko bawić, ale również uczyć i przestrzegać przed pewnymi sytuacjami. Taka właśnie młodzieżowa wiara w siłę sztuki i bezkompromisowość charakteryzują działania jej teatru. Joanna Klama nie ugania się za nagrodami w konkursach teatralnych, a miarą jej sukcesu jest bardzo długa lista byłych i obecnych członków zespołów. Długa jest też lista absolwentów Teatru Aktywnego, którzy aktorską pasję kontynuują na profesjonalnych uczelniach teatralnych. Drugim polem jej aktywności jest organizowanie imprez promujących teatr i literaturę w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Wśród nich są dwie sztandarowe imprezy: Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych oraz Konkurs poetycki im. J. Kulki. Joannę Klamę do nagrody zgłosił dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło.
Henryka Władysława Pestki, który w Łomży mieszka od ponad 30 lat. Jako pasjonat sportu, niegdyś wyczynowy piłkarz, zawodnik m.in. klubu Arka Gdynia, stał się propagatorem tej dyscypliny wśród łomżyńskiej młodzieży. W latach 1987 – 2000 pełnił funkcję prezesa Łomżyńskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przez wiele lat społecznie prowadził młodzieżowe drużyny piłkarskie. Wymiernym efektem jego zaangażowania i umiejętności instruktorskich były liczne sukcesy jego podopiecznych. Zespół chłopców ,,Orliki” dwukrotnie znalazł się w finałach Mistrzostw Polski w kategorii do lat 10, zaś dziewczęca drużyna ,,Łomżyczka” sześciokrotnie dotarł do finałów czempionatu kraju U-10 i U-11. Dzieje sportu Władysław Pestka uczynił też tematem swoich książek: ,,Piłka nożna na Ziemi Łomżyńskiej 1917 – 2017. Jest też autorem książki poświęconej dziejom ŁKS-u: ,,Łomżyński Klub Sportowy 1928 – 2000”. W 2019 roku ukazała się monografia jego autorstwa pt. ,,33 Pułk Piechoty i inne jednostki wojskowe w Łomży (1836 – 1939)”. Obecnie Władysław Pestka przygotowuje kontynuację tej monografii, ponieważ w czasie kwerend zgromadził ogromny materiał dokumentalny. Kandydaturę Władysława Pestki do nagrody rekomendowało Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Łomży w uznaniu jego wieloletniej pracy społecznej i przede wszystkim – aktywności twórczej, która zaowocowała wydaniem tych wartościowych monografii.
Marcin Wincenciak, który przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat w państwowej szkole muzycznej w Łomży nauką gry na fortepianie. Pierwsze kroki jako wokalista stawiał w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, jako członek Studia Piosenki Pop Art. Uczestnicząc w przygotowaniach do wielu projektów muzycznych, realizowanych przez studio, doskonalił talent i umiejętności sceniczne. Ponadto wokalną sztukę szlifował na organizowanych w domu kultury warsztatach prowadzonych m.in. przez Elżbietę Zapendowską, Grażynę Łobaszewską, Janusza Szroma. Wraz z grupą Pop Art. Brał udział w licznych koncertach, przeglądach i festiwalach muzycznych. Po latach z Pop Artem, podjął studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku, które sprawiły, że to co było młodzieńczą pasją, przerodziło się w plan na życie. Naukę śpiewu doskonali na wydziale Wokalistyki Jazzowej, Już w czasie studiów zaczął realizować pierwsze muzyczne pomysły, które stały się częścią autorskiego projektu - ,,Vincent”. Zwieńczeniem tej pracy jest pierwszy mini album artysty – zatytułowany „Vincent”, który ukazał się w styczniu 2021 roku. Artysta odnosi też pierwsze sukcesy na polu wokalistyki jazzowej. W listopadzie 2020 roku zajął II miejsce ex aequo (I nagrody nie przyznano) w prestiżowym konkursie Blue Note Poznań Competition. Marcin Wincenciak do nagrody zgłoszony został przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.
Nagroda specjalna natomiast powędrowała natomiast do pochodzącego z Łomży reżysera Piotra Domalewskiego. To właśnie w tym mieście Piotr zaczął realizować swoje zainteresowanie sceną i żywym słowem w Teatrzyku Logos i MDK-DŚT. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. W 2006 roku uzyskał tytuł aktora sztuki lalkarskiej w Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Białymstoku. Jest także absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zrealizował kilkanaście etiud filmowych, prezentowanych na festiwalach. Za film ,,Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Cinemaforum, a za film krótkometrażowy 60 kilo niczego Nagrodę Dziennikarzy na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych ,,Młodzi i Film”. Jest autorem licznych scenariuszy filmowych i teatralnych oraz laureatem nagród za role teatralne. W 2017 roku zdobył ,,Złote Lwy” – Wielką Nagrodę 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film ,,Cicha noc”. W 2018 roku za ten film otrzymał pięć ,,Orłów”, indywidualnych Polskich Nagród Filmowych. W 2020 roku wyreżyserował film ,,Jak najdalej stąd”, do którego również napisał scenariusz. Za ten film otrzymał ,,Paszport Polityki” oraz nagrodę na Festiwalu w Gdyni za scenariusz. Film i jego twórca zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach m.in. w Brunszwiku, Arras, Chicago, Cottbus, Moskwie. Otrzymał także 10 nominacji do ,,Orłów” m.in. za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. Wnioskodawcą Nagrody Specjalnej dla Piotra Domalewskiego był Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Twórca filmowy uhonorowany był Nagrodą za Szczególne Dokonania w Dziedzinie kultury za rok 2017.
Podobnie jak w latach poprzednich laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz ceramiczne statuetki, zaprojektowane i wykonane przez łomżyńską artystkę Ewę Sokołowską. Statuetki stylizowanych lotników z kamieniczkami łomżyńskiej Starówki u stóp, sugerują unoszenie się ponad przeciętność laureatów tej nagrody.
A już niebawem zapraszamy na relację video z obchodów 603. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.
Komentarze