Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:39
Reklama

Parlament Europejski przegłosował "paszporty szczepionkowe". Co to oznacza

Parlament Europejski zgodził się na certyfikat potwierdzający prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii. Ma on obowiązywać przez 12 miesięcy, nie dłużej.
Parlament Europejski przegłosował "paszporty szczepionkowe". Co to oznacza

Autor: fot. iStock

Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub wynik jej testu na obecność SARS-CoV-2 jest negatywny albo jest ozdrowieńcem. 

Posłowie Parlamentu Europejskiego zgodzili się na to, że certyfikaty nie będą służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się.

 

Bez dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu i z bezpłatnymi testami na COVID-19

Zdaniem Parlamentu każdy, kto będzie posiadał taki certyfikat, nie powinien już podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje Unii Europejskiej powinny zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy.

 

Zgodność z inicjatywami krajowymi

Parlament Europejski chce zagwarantować, że unijny certyfikat będzie funkcjonował równolegle z każdą inicjatywą państw członkowskich, które powinny również przestrzegać tych samych wspólnych ram prawnych.

Posłowie Parlamentu Europejskiego uważają, że państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa wydane w innych państwach Unii dla osób zaszczepionych specyfikiem dopuszczonym do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków, czyli obecnie Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen.

 

Czekają nas negocjacje

Aby propozycja stała się prawem, wymagane jest jeszcze uzgodnienie wspólnego stanowiska przez PE i unijną Radę, czyli rządy państw UE. Zdecydują o tym najprawdopodobniej najbliższe tygodnie.  Celem jest osiągnięcie porozumienia przed letnim sezonem turystycznym.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama