Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:03
Reklama

Łączy nas pamięć. Więźniowie dołączyli do akcji żonkile [FOTO]

Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze wzięli udział w warsztatach inspirowanych akcją Żonkile Muzeum Żydów Polskich POLIN, upamiętniających powstanie w getcie warszawskim. Pomysłodawczynią i realizatorką wydarzenia była wychowawczyni ds. biblioteki.

Autor: kpt. Dariusz Śmiechowski z-ca Rzecznika prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze

19 kwietnia 2021r. przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zbrojne wystąpienie żydowskich formacji podziemnych na terenie warszawskiego getta przetrwało do 16 maja. Był to największy, waleczny zryw Żydów podczas II Wojny Światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. W trakcie tegorocznych obchodów szczególny hołd kierowany jest w stronę uczestniczących w nim kobiet. To właśnie one kolportowały nielegalną prasą, zajmowały się rannymi, były łączniczkami ale również walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i poza jego murami pisząc jego krwawą historię.

Jak informuje kpt. Dariusz Śmiechowski zastępca rzecznika prasowego dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze Akcja Żonkile to projekt Muzeum Polin, do którego w tym roku dołączył Zakład Karny w Czerwonym Borze. Podczas warsztatów zorganizowanych przez wychowawczynię ds. biblioteki osadzeni przygotowywali kotyliony w kształcie żonkili słuchając jednocześnie dramatycznych historii związanych z powstaniem. I tak uczestnicy poznali historię Marka Edelmana - ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Tak żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu mieszkańców getta. Jako, że tegoroczne obchody dedykowane są kobietom nie zabrakło też przywołania kilku z nich: Niuty Titelbaum, która z bronią walczyła z Niemcami siejąc strach, czy Tosi Altman, która dostarczała broń do getta.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama