Lech i Maria Kaczyńscy spoczywają na Wawelu. Ryszard Kaczorowski w Warszawie. W Białymstoku pochowani zostali Krzysztof Putra, ówczesny wicemarszałek Sejmu, polityk Prawa i Sprawiedliwości, wielki przyjaciel Ziemi Łomżyńskiej oraz stewardessa Justyna Moniuszko. W Supraślu pogrzebany został prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski.
Wraz z nimi zginęło wiele niezmiernie ważnych postaci życia publicznego w Polsce: parlamentarzyści, ministrowie, dowódcy Wojska Polskiego, kapłani, działacze społeczni i kulturalni, załoga samolotu.
Okoliczności tragedii nie zostały dotąd w pełni wyjaśnione. Prokuratura Krajowa, z uwagi na prowadzenie czynności dowodowych, mających na celu dostarczenie nowych informacji pozwalających “na wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu TU-154m o numerze 101” przedłużyła śledztwo do 31 grudnia 2021 roku.
Do tych dwóch tragicznych kwietniowych dat dochodzi jeszcze jedna. Upamiętniamy w tym miesiącu także uroczyście, z pochyleniem głowy i modlitwą, ofiary drugiej z wywózek mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej na "nieludzką ziemię" Syberii i Kazachstanu.
W Łomży jest jedno miejsce, w którym oddajemy hołd tym, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach. W pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego wznoszą się od lat wrośnięte w głazy tablice przypominające o Syberii, Katyniu, Smoleńsku. Tu historia jest wciąż żywa.
Przed Pomnikiem Sybiraków i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej kwiaty złożył prezydent Mariusz Chrzanowski ze swoim zastępcą Andrzejem Garlickim, poseł Lech Kołakowski z radnymi PiS, władze powiatu łomżyńskiego, przedstawiciele wojska, harcerzy oraz Związku Sybiraków i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Krótką modlitwę odmówił ks. prał. Jerzy Abramowicz. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została Msza święta.
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, uroczystości miały skromny charakter i odbyły się w reżimie sanitarnym.
Komentarze