Równocześnie z pracami monitoringowymi prowadzona jest terenowa edukacja właścicieli piwnic. Przekazywane są im informacje, jak ważnym siedliskiem nietoperzy są ziemianki oraz jak należy zabezpieczyć piwnice, aby warunki w nich panujące były odpowiednie dla tych ssaków. Właściciele piwnic, w których co roku prowadzony jest monitoring, są pozytywnie nastawieni do tych działań, wręcz czekają na policzenie ich dodatkowego „inwentarza”. W tym roku mieszkańcy zostali też obdarowani książeczkami „Co komu w dachu piszczy… czyli w kilku słowach o nietoperzach Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi” wydanymi w ramach zadania dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Z przykrością stwierdzono, iż z naszego krajobrazu znikły kolejne 3 piwniczki – potencjalne miejsce zimowania nietoperzy. Nowi właściciele siedlisk pozbywają się niepotrzebnych im budowli nie mając świadomości, że w tych obiektach mogą występować gatunki zwierząt objęte ścisłą ochroną" - podsumowuje w swym materiale Anna Jadczak z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
- Nietoperze są niezwykle ważnym składnikiem całego systemu natury i bardzo pożytecznym, także dla człowieka. Tak ważnym i pożytecznym, że nietoperz został uhonorowany w herbie gminy Piątnica. To też kolejne zjawisko, które buduje zainteresowanie naszym regionem - mówi Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, który ma w swoje pieczy sprawy ochrony środowiska i parki krajobrazowe.
Komentarze