Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:21
Reklama dotacje rpo

Święto Służby Więziennej w Czerwonym Borze

Więziennicy w Czerwonym Borze obchodzili Święto Służby Więziennej. W 1919 roku Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych.
Święto Służby Więziennej w Czerwonym Borze

Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości formacją mundurową w Polsce. Pełni ważną funkcję w strukturach bezpieczeństwa państwa. Chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych, nie tylko izolując ich, lecz także przygotowując do powrotu i poprawnego w nim funkcjonowania. Ostatnie lata obfitują w dynamiczne zmiany. W ramach ustawy „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017 – 2020” budowane są nowe nowoczesne  pawilony mieszkalne dla osadzonych spełniające najwyższe europejskie standardy jednostek penitencjarnych. 

W 2017 roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło wdrażanie programu „Praca dla więźniów”, którego założeniem jest zwiększenie powszechności zatrudnienia więźniów, a którego jednym z głównych filarów stały się inwestycje związane z budową przywięziennych hal produkcyjnych.

Służba Więzienna i Zakład Karny w Czerwonym Borze to rozpoznawalne marki, które dzięki współpracy z jednostkami administracji państwowej i samorządowej na trwałe wpisały się w życie regionu. Od momentu uruchomienia w Czerwonym Borze w 2018 roku hali produkcyjnej, dzięki współpracy z łomżyńską firmą Drew-Bet, zatrudnienie na stanowiskach odpłatnych znalazło łącznie kilkuset osadzonych. Także w czasie pandemii i obostrzeń sanitarnych udało się utrzymać produkcję i zatrudnienie na poziomie 84 pracowników z oddziałów zamkniętych. Organizując zatrudnienie pamięta się, że w warunkach izolacji praca to nie tylko kategoria ekonomiczna, ale przede wszystkim środek oddziaływania resocjalizacyjnego. Dzięki staraniom Służby Więziennej z Czerwonego Boru pomimo pandemii blisko 300 osadzonych znalazło stałe zatrudnienie. Otrzymują oni wynagrodzenie, dzięki czemu mogą spłacać zobowiązania finansowe (głównie alimentacyjne, grzywny itp.). Zakład Karny w Czerwonym Borze jest też jednym z większych pracodawców w regionie. Zatrudnienie znalazło tu ponad 250 funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych.

Służba Więzienna jest też formacją dobrze wykształconych profesjonalistów, która sama szkoli swoje kadry. W 2019 roku nabór rozpoczęła Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki – działająca na podstawie przepisów prawo o szkolnictwie wyższym, nadzorowana przez Ministra Sprawiedliwości – pierwsza w historii uczelnia polskich więzienników. Słuchacze tej szkoły doświadczenie w ramach praktyk zdobywali min. w Czerwonym Borze.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama