- Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy, którzy chcą skorzystać ze szczepionki. Do tej pory chęć przyjęcia szczepionki wyraziło ok. 70 tys. pensjonariuszy- mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej
Mieszkańcy DPS-ów zostaną zaszczepieni w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień, w okresie od 18 do 22 stycznia. Żeby otrzymać szczepionkę nie będą musieli opuszczać placówek, gdyż zorganizowane zostaną dla nich mobilne punkty szczepień.
- Będą to punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego – wskazuje minister.
Szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej ruszą 18 stycznia. Z kolei dzisiaj tj. 15 stycznia startuje system rejestracji na szczepienia, który na tym etapie dedykowany będzie seniorom. W pierwszej kolejności z możliwości szczepienia będą mogły skorzystać osoby powyżej 80 roku życia, a tydzień później, 22 stycznia ruszy rejestracja seniorów powyżej 70 roku życia. W przypadku tych osób same szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.
- Od samego początku trwania pandemii jest dla nas oczywiste, że sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i schorowanych. To oni są bowiem najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 i to ich ochrona jest niezmiennie jednym z priorytetów ministerstwa rodziny i polityki społecznej- wyjaśnia Marlena Maląg.
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podkreśla, iż w okresie pandemii na wsparcie samorządów prowadzących domy pomocy społecznej, jak i same placówki przeznaczono ponad 600 mln złotych. Środki te zostały przeznaczone m.in. na zabezpieczenie ciągłości ich działalności, dodatkowe wynagrodzenia dla zatrudnionego personelu a także zatrudnienie pracowników wspomagających.
Komentarze