„Cicho… sza…” to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego. Przedstawienie skierowane jest przede wszystkim do dzieci ze spektrum autyzmu. Scenariusz powstał na podstawie baśni „O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa Zygmunta Glogera. Spektakl będzie więc dla młodych odbiorców okazją do spotkania z kulturą ludową Podlasia. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Adam Biernacki.
- Tworząc spektakl dla dzieci, trzeba brać pod uwagę specyfikę swojego odbiorcy: jego zakres zainteresowań, zasób słownictwa, pojmowanie relacji międzyludzkich. Szczególnie ważne jest to przy tworzeniu spektaklu dla tak wyjątkowej publiczności, jaką są dzieci ze spektrum autyzmu. Nasze wysiłki są zdwojone, a każda decyzja starannie przemyślana: począwszy od słów zawartych w scenariuszu, poprzez koloryt scenografii i kostiumów, po stonowaną i precyzyjną grę aktorską. Ta niezwykła publiczność, do której kierujemy nasz spektakl, odbiera rzeczywistość nieco inaczej, zarówno dosłowniej jak i intensywniej – mówi reżyser.
W przedstawieniu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Dorota Białkowska-Krukowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Piotr Szekowski oraz gościnnie Jolanta Borowska.
– Praca nad spektaklem była inspirującą podróżą do podlaskiej kultury ludowej. Mam na myśli nie tylko scenariusz, który jest oparty na ludowej baśni o trzech siostrach, ale również muzykę. Ludową, przejmującą, oddającą klimat wyjątkowego Podlasia. Niesamowitym doświadczeniem było również spotkanie z psychologami pracującymi z dziećmi ze spektrum autyzmu, którzy uczulali nas na najważniejsze sprawy: by zagrać jak najlepiej i trafić do serc tych wyjątkowych dzieci. Dla nich trzeba grać czule, spokojnie i z wyczuciem, a jednocześnie ciekawie i aktywnie. Tej równowagi poszukiwaliśmy myśląc o swoich postaciach, szukając ich charakteru, stylu poruszania się i głosu – mówi Dorota Białkowska-Krukowska.
Muzykę inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiada Krystian Łysoń. Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka.
– Scenografia i kostiumy inspirowane są motywami ludowymi, zwłaszcza wycinanką, charakterystyczną dla sztuki ludowej. Płaska forma zawiera w sobie bogactwo kolorów, a jednocześnie niesie za sobą znaczenie symboliczne. Ponieważ bazę spektaklu stanowi ludowa legenda, a w spektakl wzbogacono ludowymi pieśniami, punktem odniesienia jest ludowa kultura Podlasia, a także pobliskich regionów. Ze względu na specyfikę naszego odbiorcy, formy kostiumów i scenografii są uproszczone, a barwy jasne i czyste - tak, aby całość inscenizacji nie rozpraszała nadmiarem elementów, wzorów i barw – mówi Joanna Jaśko-Sroka.
Przy okazji powstawania spektaklu, Teatr współpracował z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, która od lat działa na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu.
- Cieszę się bardzo, że teatr zwrócił uwagę na tę szczególną grupę odbiorców. Wiem bardzo dobrze, ile problemów mają na co dzień osoby z niepełnosprawnościami i jak ważne jest w tym wszystkim jest przełamywanie barier. Bardzo nam miło, że jako Fundacja mogliśmy wesprzeć ten projekt i przyczynić się do stworzenia tego spektaklu – mówi Tomasz Juchimowicz, Prezes Fundacji.
- Dzięki wsparciu specjalistów zajmujących się autyzmem, walczymy o to, aby powściągać nagłe zaskoczenia i wybuchy emocji - radości czy smutku, do których tak ciągnie artystów podczas tworzenia spektaklu. Dbamy także o to, aby muzyka była jak najdelikatniejszym towarzyszem gry aktorskiej, a nadmiar bądź niedobór światła nie powodowały dyskomfortu. Naszą najważniejszą misją jest myślenie ustawicznie o naszej małej publiczności i odpowiadanie na jej potrzeby – dodaje Adam Biernacki.
Przedstawienie powstało dzięki dotacji, którą Teatr Dramatyczny pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Zadanie zostało dofinansowane także z budżetu województwa podlaskiego. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 27 grudnia o godz. 14.00. Przedstawienie będzie można obejrzeć na stronie Teatru Dramatycznego: dramatyczny.pl, na Facebooku oraz na kanale w serwisie YouTube. Partnerami projektu są: Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji oraz Podlaska Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój”.
,,Cicho… sza…’’
na podstawie baśni wg Z. Glogera ,,O trzech siostrach i chorej matce”
Reżyseria, scenariusz: Adam Biernacki
Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Muzyka: Filip Grycmacher
Choreografia: Krystian Łysoń
Inspicjent: Monika Zaborska
Obsada:
Dorota Białkowska-Krukowska - Malinka
Jolanta Borowska (gościnnie) - Mama
Justyna Godlewska- Kruczkowska - Różyczka
Monika Zaborska - Jagódka
Piotr Szekowski - Książę
Premiera: 27 grudnia 2020 r.
Czas trwania: ok. 35 minut
Komentarze