Na placu apelowym jednostki wojskowej w Białymstoku stanęło ponad 40 mieszkańców województwa, którzy ukończyli trwające od 20 listopada szkolenie podstawowe.
- Chociaż pochodzicie z różnych środowisk i wykonujecie różne zawody, wszystkich was połączy za chwilę nierozerwalny węzeł odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny- zwrócił się do uczestników przysięgi dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski.
Te słowa miały odzwierciedlać szeroki zakres doświadczeń życiowych i osobistych nowych Terytorialsów. Wśród nich znaleźli się uczniowie, studenci, osoby pracujące m.in. informatyk, sprzedawca, operator koparko- ładowarki, operator maszyn CNC czy kierowca oraz reprezentantka Polski w short track na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. Najmłodszy żołnierz z tego naboru ma 18 lat, a najstarszy 51 lat. W grupie nowo przyjętych Terytorialsów znalazło się także 15 żołnierzy rezerwy, którzy wcześniej pełnili inne formy służby wojskowej.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście skierowanym do uczestników uroczystości podkreślał, iż 2020 rok był ważny w kontekście historii Polski. „Składając przysięgę wojskową w roku, w którym obchodziliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku - włączacie się do długiej sztafety odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju, którą tworzyły kolejne pokolenia polskich żołnierzy” pisał minister obrony narodowej.
- Udowadniacie, że ta formacja jest potrzebna i cieszy się dużą popularnością. Dziękujemy za to, że chcecie służyć Ojczyźnie- powiedział do Terytorialsów wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.
W związku z obecną rzeczywistością wielu uczestników uroczystości podkreślało zasługi i zaangażowanie we wsparciu pracowników medycznych na czas pandemii COVID-19. O służbie na rzecz społeczeństwa w trudnym, „koronawirusowym” czasie mówili m.in. Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski czy Jarosław Zieliński, poseł na Sejm RP.
O zasługach w walce z pandemią wspomniał także Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. W swoim liście pisał o tym, że „wspaniałym przykładem na realizowaną w praktyce misję żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest ogromne zaangażowanie oraz niesiona wszechstronna pomoc w zwalczaniu skutków obecnej pandemii”.
Przysięgającym błogosławieństwa udzielili kapelani wojskowi trzech wyznań: rzymskokatolickiego, prawosławnego oraz ewangelickiego.
Nawiązaniem do dziedzictwa tradycji 1PBOT oraz nieobecnych na uroczystości kombatantów był wystawiony przez Terytorialsów poczet ze sztandarem Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK.
Szeregi brygady powiększyły się także o 19 nowych kaprali, którzy ukończyli kurs podoficerski SONDA (skrót od nazwy: Szkoła Niższych Dowódców Armii Krajowej). W 1 Podlaskiej Brygadzie OT była to druga edycja tego szkolenia. Celem SONDY jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT oraz pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT.
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej obecnie liczy ponad 2 tys. żołnierzy. W tym roku zaplanowane jest jeszcze jedno wcielenie - zarówno osób bez doświadczenia wojskowego jak i żołnierzy rezerwy, które odbędzie się 18 grudnia.
Komentarze