Od 17 października Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i zintegrowane, ale nadal prowadzony jest nabór do formacji.
Szer. Magdalena Warakomska jest jedną z dwunastu kobiet, które rozpoczęły - piąte w tym roku - szkolenie podstawowe. Łyżwiarstwo szybkie trenuje od 15 lat.
- Uprawiam short track. Jest to szybka jazda na krótkim torze. Trenowałam w kadrze narodowej. Moim największym osiągnięciem był start na trzech dystansach podczas Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pjongczang - mówi szer. Magdalena Warakomska.
Na pytanie o to, co ją skłoniło do wstąpienia w szeregi Terytorialsów, odpowiada:
- Wcześniej nie miałam takiej szansy. Całe życie spędziłam uprawiając sport. Teraz mam trochę więcej czasu. Bardzo chciałabym pomagać naszej Ojczyźnie, moje dodatkowe ręce się przydadzą szczególnie teraz podczas pandemii. Stawiam sobie bardzo wysokie progi jako sportowiec. Moja rodzina bardzo mnie wspiera i mówi, że dam radę.
I dodaje z uśmiechem: Bo kto, jak nie ja?
Szkolenie podstawowe skierowane jest do kandydatów bez przeszkolenia wojskowego i trwa nieprzerwanie 16 dni. Jego głównym celem jest zapoznanie ochotników z najważniejszymi kompetencjami, które są niezbędne na współczesnym polu walki. Jednocześnie stanowi ono bazę do dalszego rozwoju umiejętności w kolejnych lat służby.
Obecne szkolenie realizowane jest z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wszyscy kandydaci przejdą testy na obecność koronawirusa. „Szesnastka” zakończy się przysięgą wojskową, która odbędzie się 5 grudnia na terenie białostockich koszar.
Nabór do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma charakter ciągły. Praktyczne informacje, w tym wsparcie w procesie naboru, udzielają przedstawiciele Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego (tel. 798 607 494). Wnioski o powołanie do służby można także składać za pomocą platformy internetowej ePUAP oraz w Wojskowych Komendach Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach).
Komentarze