Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku Książnica Podlaska zaprasza wszystkich zainteresowanych na swój fanpage na Facebooku), gdzie w dniach od 5 do 11 listopada, pojawiać się będą materiały edukacyjne w formie prezentacji i filmów, poświęconych odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz literaturze związanej z tym tematem.
Święto Niepodległości na Facebooku Książnicy Podlaskiej:
- 05.11.2020, godz. 8:00 – Filmowa prezentacja wystawy publikacji, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i obchodami 11 Listopada, przygotowanej w Czytelni Ogólnej Książnicy Podlaskiej.
- 05.11.2020, godz. 10:00 – Facebookowy konkurs dla Czytelników, mający pomóc w poszerzeniu wiedzy na temat źródeł informacji o odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
- 06.11.2020, godz. 8:00 – Filmowa prezentacja oferty Działu Zbiorów Specjalnych, związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i obchodami 11 Listopada.
- 07.11.2020, godz. 16:00 – Przypomnienie spotkania autorskiego z Marcinem Tomkielem, autorem książki „Zaufany sztabowiec Piłsudskiego. Historia życia Stanisława Nilskiego-Łapińskiego”.
- 08.11.2020, godz. 16:00 – Przypomnienie spotkania autorskiego z Katarzyną Drogą, autorką książki „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”.
- 09.11.2020, godz. 8:00 – Prezentacja „O świętowaniu 11 Listopada” - W 1918 r. po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Data jej świętowania stała się w II Rzeczypospolitej sprawą dyskusyjną. Od kiedy obchodzimy święto 11 Listopada? Kto się do tego przyczynił? Jak wcześniej świętowano odzyskanie niepodległości? Tego dowiecie się zaglądając do prezentacji „O świętowaniu 11 Listopada”.
- 10.11.2020, godz. 8:00 – Prezentacja „Wyzwolenie Białegostoku 1919” - Białystok na wyzwolenie musiał czekać nieco dłużej niż reszta kraju. Jeśli jesteście ciekawi, co działo się w Białymstoku po wkroczeniu wojsk polskich, jak wyglądało kształtowanie się władz miasta, kto był związany z tymi wydarzeniami, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją „Wyzwolenie Białegostoku 1919”.
- 11.11.2020, godz. 9:00 – Spotkanie z Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką zbioru opowiadań „Fajna ferajna”, poświęcone dzieciom walczącym o niepodległość.
- 11.11.2020, godz. 12:00 – „Dynamit w gorsetach, czyli rola kobiet w odzyskaniu niepodległości Polski” – prelekcja Katarzyny Drogiej.
Prelekcja popularyzująca postaci polskich kobiet, które wniosły ogromny wkład w dzieło odzyskania niepodległości w roku 1918, a dziś są często zapomniane i nieznane np. Aleksandra Piłsudska, Wanda Krahelska, Zofia Zawiszanka czy Ludmiła Modzelewska.
Ponadto, w Filiach nr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15 i 17 zaplanowano wystawy, poświęcone odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz obchodom 11 Listopada.
Filia nr 1
· W dniach 9-30 listopada w Filii nr 1 można będzie obejrzeć wystawę książek o tematyce patriotycznej oraz wystawę okolicznościową „ Drogi Polski do niepodległości”.
- 10 listopada pracownicy Filii nr 1 będą rozdawać Czytelnikom, własnoręcznie wykonane kotyliony.
Filia nr 2
· Od dnia 9 listopada będzie można obejrzeć wystawę książek: o tematyce patriotycznej, biografii ludzi walczących o niepodległość i książek historycznych, traktujących o drodze Polski do niepodległości, dostępnych w Filii nr 2. Książki te Czytelnicy będą mogli wypożyczyć.
Filia nr 3
· W dniach 9-20 listopada w Filii nr 3 będzie można obejrzeć wystawę „11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości”, dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości połączoną z prezentacją publikacji ze zbiorów Filii nr 3 o tematyce niepodległościowej.
Filia nr 4
· W listopadzie w Filii nr 4 można będzie obejrzeć wystawę ,,Polska Niepodległa w słowach, dźwiękach, symbolach…”, przygotowaną z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prezentowane książki i płyty pochodzą ze zbiorów filii. Dodatkowo zwiedzający będą mogli również obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy pt. „Polskie Symbole Narodowe”.
- ,,Droga do wolnej Polski na ekranie” – 10 listopada w Filii nr 4 wyemitowane zostaną współczesne spoty patriotyczne, upamiętniające drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę. Pokaz spotów odbędzie się w godz. 11.00 – 19.00.
Filia nr 5
· W dniach 2-30 listopada w Filii nr 5 można oglądać wystawę „Józef Piłsudski - twórca Niepodległej”, mającą na celu przybliżenie dokonań Marszałka na drodze Polski do odzyskania niepodległości.
Filia nr 6
- „Polskie medale i odznaczenia wojskowe” - wystawę kolekcjonerskich replik historycznych medali i odznaczeń można oglądać w Filii nr 6 w dniach 26 października – 30 listopada.
Filia nr 7
- W listopadzie, w Filii nr 7 można oglądać dwie wystawy:
- Wystawa „11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości” skierowana jest do dorosłego Czytelnika;
- Wystawa „Kto Ty jesteś? Polak mały”, stworzona została z myślą o młodym Czytelniku.
Filia nr 8
- W dniach 2-20 listopada w filii nr 8 oglądać można wystawy:
- „Kto Ty jesteś? Polak mały” – wystawa książek, stworzona z myślą o młodym Czytelniku;
- „Święto Niepodległości w zbiorach naszej biblioteki” – wystawa przygotowana z myślą o Czytelniku dorosłym.
Wystawom towarzyszyć będzie prezentacja kokard patriotycznych - symboli niepodległości.
Filia nr 9
· W dniach 9-27 listopada w Filii nr 9 można będzie oglądać wystawę ,,11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości”. Na wystawie będą prezentowane książki, jak również informacje upamiętniające to Święto.
Filia nr 11 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 31)
· W Filii nr 11 w listopadzie, można oglądać wystawę o tematyce niepodległościowej;
· Dla uczniów klas I-III Filia nr 11 przygotowała prezentację, dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości;
· Dla przedszkolaków Filia przygotowała głośne czytanie książki Zofii Staneckiej „Nasza Paczka i niepodległość”.
Filia nr 12
- W dniach 2-20 listopada w Filii nr 12 będzie prezentowana wystawa książek ze zbiorów własnych biblioteki pt. „Postać Józefa Piłsudskiego na tle dziejów Polski”.
Filia nr 13
- 9 listopada w Filii nr 13 zostanie zaprezentowana wystawa „11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”, a na niej literatura dotycząca okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz osób, które się do odzyskania wolności przyczyniły.
Filia nr 15
· W dniach 2-20 listopada w Filii nr 15 można oglądać wystawę wydawnictw, skierowanych do dzieci i młodzieży pod hasłem: „Odzyskanie niepodległości przez Polskę w opowieściach, wierszach i pieśniach".
Filia nr 17
· W dniach 2-14 listopada w Filii nr 17 oglądać można wystawę „Wiwat Niepodległa!”, prezentującą książki, poświęcone tematyce niepodległościowej.
Komentarze