Nie dla podziału Mazowsza
- To byłby skandal jakiego Unia Europejska nie widziała. Działadnie z wielokrotnym złamaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, odnosząc się do ostanich wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości i doniesień medialnych coraz silniej konkretyzującego się pomysłu podziału Mazowsza. Przeciw podziałowi są radni województwa mazowieckiego, którzy pryjęli stanowisko w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa. Za przyjęciem stanowiska głosowało 26 ranych Koalicji Obywatelskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciwko 23 radnych Prawa i Sprawidliwości.
Powołano Radę ds. Unii Europejskiej
Do jej zadań będzie należało m.in. budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie tożsamości regionalnej, w szczególności w zakresie promowania postaw proeuropejskich. A chodzi o Radę ds. Unii Europejskiej, która powstała przy marszałku województwa mazowieckiego. Jest to efekt podpisanego 13 sierpnia porozumienia między samorządem Mazowsza a Fundają My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębskiego.
Ponad 100 projektów w Budżecie Obywatelskim Mazowsza gotowych do głosowania
Park sensoryczny w Gołotczyźnie, rowerowy szlak wschodniego Mazowsza, warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży czy budowa tężni solankowych. To tylko niektóre z projektów, które przeszły ocenę formalną i już niedługo zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł.
Nowe obiekty sportowe w powiatach legionowskim, nowodworskim i wołomińskim
Legionowo już niebawem wzbogaci swoją ofertę sportowo-rekreacyjną. Wszystko za sprawą rozbudowy Skateparku na Stadionie Miejskim. To właśnie na ten cel miasto otrzymało 100 tysięcy złotych wsparcia z samorządu Mazowsza.
Blisko 3 miliony na wymianę pieców w regionie żyrardowskim i warszawskim zachodnim
Osiągają sprawność na poziomie 60 procent. Oznacza to, że wykorzystują efektywnie tylko 600 kilogramów węgla ze spalonej tony, a na ciepło marnuje się aż 400 kilogramów surowca. Mowa o przestarzałych piecach węglowych, czyli tzw. “kopciuchach”, które odpowiedzialne są w głównej mierze za szkodliwą emisę związków i substancji. Dlatego zastąpienie ich nowoczesnymi źródłami ogrzewania jest tematem palącym, jak chociażby tu w Gminie Sochaczew. Jednak już niebawem, dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 gmina zainwestuje ponad milion złotych w wymianę węglowych źródeł ciepła w 84 budynkach jednorodzinnych.
Komentarze